Gelotoloji Gülmenin İncelendiği Bilim Dalı
21 Haziran 2024

Gelotoloji Gülmenin İncelendiği Bilim Dalı

Gelotoloji: Gülmenin Bilimi

Gelotoloji, gülmenin incelendiği bir psikoloji alanıdır. Gülmenin insanlar için tıbbi açıdan yararlı olduğunun bilinmesi, bu bilim dalının oluşturulmasında etkili olmuştur. İnsanların gülmesi ve gülmeyi sağlayan durumlar, biyolojik olarak olumlu etkiler yaratmaktadır. Gülme, farklı uyaranlara karşı bedenin verdiği bir tepkidir. İnsanlar komik olaylara güldüğü kadar, toplumda sosyal iletişim sırasında ve gıdıklandıkları zaman da gülerler.

Gülme ve Beyin Arasındaki İlişki

Yapılan araştırmalar, gülmeye neden olan olayın kavranmasının ve buna tepki verilmesinin beyinde değişik alanların belli bir sıra takip ederek hareketlenmesiyle oluştuğunu saptamıştır. Gülmek için önce komik olayın kavranması, sonra bunun beyinde duygusal tepkilerle alakalı olan yerlere aktarımı ve bu mesajın gülme sırasında hareket eden kasları yöneten merkezlere iletimi gereklidir. Bu etkilerin oluşması için beyindeki bu bölgelerin sağlıklı olması ve aralarında iyi bir bağlantı bulunması gerekir. Beyin, gülme dışındaki başka duygusal algılamalarda bu derece geniş bir bölgeyi harekete geçirmez. Gülmeyle birlikte beyinden gelen uyarıların etkisiyle yüzdeki kaslar hareketlenir ve sesler çıkarılır. Gülme sırasında tam on beş yüz kası kasılmaktadır. Aynı zamanda üst dudağı kaldıran kas da uyarılır. Solunum sistemi başındaki kapak yarım kapanarak havayı bir miktar azaltır. Bunun dengelenmesi için insanlar derin nefes alırlar.

Gelotoloji Çalışmaları Gülmeyle İlgili Neler Belirlemiştir?

  • Bebeklerin doğumlarıyla birlikte değişen sürelerde sesli gülmeye başladığı belirlenmiştir. Bu dönemde başlayan gülme, konuşma gibi iletişimde kullanılmakta ve daha ileri dönemlerde de tercih edilmektedir. Yetişkinlikte gülme, komik olaylara bir tepki olarak yapılmakta olsa da bu eylem toplulukta bulunanlarla iletişim aracı olarak da kullanılabilir.
  • Gülme, bu sebeple komik bir şeye gülme ve iletişim aracı olarak gülme şeklinde incelenmektedir. Bunlara gıdıklanma tepkisi olarak gülme ve hastalıkların belirtisi olarak gülme bölümleri de eklenebilir. Çocuklar dünyayı belli bir zaman içinde keşfeder. Çoğunlukla büyüklerden daha çok gülerler ve büyümeye başladıkça daha az gülerler.
  • 10 yaşına gelen çocuklar, büyüklerin kabul etmediği konulara bile güler. Bu sayede kendilerini koruduklarını ve üstün olduklarını hissederler.
  • İleri yaşlarda gülünen şeylerin kavranması için daha fazla zekâ ihtiyacı vardır. Belli bir yaştan sonra insan, kendisine bile gülebilir.

Tedavi İçin Gülmeden Yararlanma Nasıl Yapılır?

  • Güldürme tedavisinde fıkralar, kitaplar ve filmlerden faydalanılır. Hastaların gülme için kendi komik deneyimlerinden de faydalanılır.
  • Gerilme ve gülmeyle birlikte gülme meditasyonu yapılır.
  • Nefes alma, gerilme ve yoga teknikleriyle 30-40 dakika gülme yogası yapılır.
  • Belli bir yaşa gelen ve hayata gülerek bakamayan kişileri, gülmeye yatkın olan bir kişi haline getirmek çok kolay değildir. Ancak gelotoloji alanında yapılan çalışmalarla, kişilerin psikoterapi yöntemleriyle gülmesi sağlanmakta ve onların yaşama daha güzel bakması sağlanmaktadır.

Gelotoloji Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Madde Bağımlılığı Nedir?

Madde Bağımlılığı Nedir?

Çocuk Sevgisi

Çocuk Sevgisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hamilelikte Depresyon Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Depresyon Belirtileri ve Tedavisi

İntihar Etme Eğilimi ve Psikolojisi

İntihar Etme Eğilimi ve Psikolojisi

Reenkarnasyon İnancı ve Tedavisi

Reenkarnasyon İnancı ve Tedavisi

Nevrotik Kişilik ve Özellikleri

Nevrotik Kişilik ve Özellikleri

Bipolar Belirtileri ve Tedavisi

Bipolar Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Aldatma Nedir? ve Aldatmanın Türleri

Aldatma Nedir? ve Aldatmanın Türleri

Güncel

Dikkat Dağınıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Dikkat Dağınıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Gerilim Oluşturan Nedenler

Gerilim Oluşturan Nedenler