Ani Sinirlenme

Ani Sinirlenme

Ani sinirlenme, insanları ani bir şekilde etkileyen, sebepsiz yere oluşan bir durumdur. Kan beynime sıçradı gibi sözlerle ifade edilen sinirlenme halinde vücutta fazla miktarda adrenalin salgılanır. Bu kişinin stres halini anlatır. Vücutta çok kısa bir sürede nabız artar, vücut ısısında artış, kan dolaşımında hızlanma, gözde pupillarda genişleme, kan şekerinde artış gibi etkiler oluşur. Adrenalin artışı vücudu tehlikelere karşı hazır duruma getirir. Sinirlenme halinde yani vücuttaki stres arttığında vücutta kısa ve uzun süren değişimler olur. Bu nedenle ani sinirlenen kişilerde kalp hastalıkları, ülser, gastrit gibi sindirim sorunları, hipertansiyon rahatsızlığı riski artmaktadır. Kişiler bu tepkiyi vererek kendilerine zarar vermektedir.

Ani sinirlenmenin etkileri nelerdir?

Sinirli bir ruh hali ilk olarak kişinin sağlığına zarar vermektedir. Bunun yanında sağlıklı karar verme mekanizmasının bozulmasını sağlar. Kişiler sinirlendiklerinde tamamen duygularıyla hareket etmeye başlar. Bu kişilere zarar veren bir davranış şeklidir. Çünkü mantıklı, makul ve sonuçları iyi olacak kararlar genellikle sakin olunan ruh halinde alınmaktadır. Sinirli olunduğunda kişinin muhakeme sistemi tam olarak çalışmadığından, hata yapma olasılığı artış göstermektedir. İnsanlar geçmişteki kararlarını sorguladığında, yanlış olanların aceleyle ve hissi bir şekilde verilen kararlar olduğunu rahatlıkla görebilir. Sinirli olan kişilerde doğru karar verme yerine hissiyat devreye girdiğinden, karşıda olanlara karşı duygularla tepki verme durumu yaşanmaktadır. Verilen tepki kişiye sözlü ya da fiili olarak zarar verici şekilde gerçekleşir. Kişide muhakeme zayıf olduğunda, alınan kararların çoğu isabetsiz olur. Bu durum hem kişiye, hem de çevresine zarar verici şekilde gelişir.

Ani sinirlenme huzursuzluk kaynağıdır

Kişiler iş yaşamında, aile yaşamında ya da başka bir ortamda ani sinirlenme belirtileri gösteriyorsa, ortamda bulunan herkesin olumsuz etkilenmesi söz konusudur. Bu kişilerin her an sinirlenerek bağıracağı, söyleneceği ve gerginlik yaratacağı düşünüldüğünden, oradakiler huzurlu olamaz. Kişinin negatif enerjisi başkalarını da etkileyerek, insanların stresini arttırmaya yarar. Bu ortamdakiler huzurlarını kaybettiklerinde, mutluluklarını da kaybeder. Aile ortamında bile, yaşanan huzursuzlukların temeli ani sinirlenen kişilerin gereksiz tepkilerinden kaynaklanır.

Ani sinirlenme sebepleri nelerdir?

Kişilerin yapısı ani sinirlenmenin en önemli sebepleri arasındadır. Fevri olan kişilerde ani sinirlenme durumuna daha fazla rastlanır. Bu yapıdaki kişiler stres hormonuna daha çabuk yanıt verir. Bunların reseptörleri daha hassas olur. Tiroit hormonu yüksek olan kişilerde ani sinirlenme etkisi daha fazla olur. Yoğun sorumluluk alanlarda, aşırı yük altında olan kişilerde stres hormonu daha fazla salgılanır. Bu kontrol mekanizmalarını bozucu etki yapar. Ayrıca mükemmeliyetçi, rekabetçi, titiz ve ayrıntılara önem veren kişilerde sinirlilik daha yaygın görülür. Egoist olan kişilerde engelleme durumunda bu tepkiyi daha rahat verirler. Çocuklarda görülen ani sinirlenme durumunda ise bu sebeplerin dışında kötü rol modelleri de etkili olmaktadır.

Ani sinirlenme durumunun psikiyatrik nedenler arasında depresyonda olan kişilerde strese karşı gelişen aşırı duyarlılık ya da tepkisizlik yer alır. Aşırı gergin ve tepki durumunda kişide kronik depresyon durumu düşünülmelidir. Bunun yanında duygu durum bozukluklarında, manik kaymalarda da ani sinirlenme etkisi görülebilir. Alkol ve uyuşturucu bağımlılarında bunu kullanırken ya da bunlardan yoksun kaldıkları dönemlerde sinirlilik oluşabilir. Kişilik bozukluklarında ise sinirlilik haliyle birlikte zarar verme etkisi hakimdir. Bu kişinin kendisine ya da karşısındaki kişiye zarar verme şeklinde yaşanır.

Sinirlilik nasıl azaltılabilir?

Nefsin terbiye edilmesi sinirliliği azaltan en önemli etkendir. İnsanların ben merkezli bakış açıları, kendilerine yönelik eleştirilere aşırı reaksiyon vermelerine neden olur. Kendisine haksızlık yapıldığını düşünen, etrafından saygı görmediğini, sözünün dinlenmediğini düşünen kişiler en küçük sorunda bile sinirlenerek, saldırgan bir tutum içine girerler. Bu kişilerin egoist bir yapıya sahip olduğu görülür. Bu yüzden kişilerin tepkileri konusunda farkındalık yaratması çözüme yardımcı olur. Sorumlulukları strese sebep olmadan yerine getirmeye çalışmak gerekir. Kişiler elinde olmadan aşırı tepkiler veriyorsa, bunu tüm gayretine rağmen düzeltemiyorsa psikiyatrik tedavi alınması gerekir. Bunun ilaçlarla dengelenerek tedavi edilmesi gerekir.

Son Güncelleme : 11.10.2021 17:16:47
Ani Sinirlenme ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.

Ani Sinirlenme Yorumları

şifre Kırmızı sayı

73 Yorum Yapılmış "Ani Sinirlenme"
15 yaşındayım durduk yere sinirleniyorum birisi bişey sorsa bile sinirli bir şekilde cevap veriyorum evde annemle bile böyleyim sürekli kavga ediyoruz
Sıla . 09.08.2018
12 YANITI GÖRÜNTÜLE
Verdiğiniz ilaçlar daha sinirli yapıyor. Bir de doktorların salak salak konuşması. 10 tane doktorum oldu, onlar beni değil ben onları tedavi ettim. ;)
Yiğit . 12.08.2018
4 YANITI GÖRÜNTÜLE
17 yaşındayım ve en ufak bi kıvılcıma volkan oluyorum amq sinir hastası oldum iyice
Oktay . 25.07.2018
3 YANITI GÖRÜNTÜLE
dışarıda arkadaşlarımla ya da başkalarıylayken çok mutluyum fakat evde kimse bni dinlemiyor haklı olduğum konularda kimse kabullenmiyor deliriyormuş gibi oluyorum sürekli üstüme geliyor ailem, dayanılmaz bir ağrı hissediyorum vücudumda o an kimse gerçekten ama gerçekten beni umursamıyor ayrıca sevmediğim veya hoşlanmadığım şeyleri bilinçli olarak yapıyorlar kapının açık bırakılmasından nefret ettiğimi bile bile kapının açık bırakılması beni sinirlendiriyor bunu nasıl çözeceğim hakkında hiçbir fikrim yok bazen acaba ailemden uzaklaşıp hem ailemi hemde kendimi dinlendirmeyi düşünüyorum ama emin değlim umarım bana yardımcı olacak brilerini bulurum....... :(
Mutsuz Şirin Erkek . 06.08.2018
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
16-17 yaşındayım dışarıya karşı hislerimi çok belli etmiyordum ama Artık ediyorum sürekli ağlıyorum ufacık şeye bile ya ağlıyorum yada sinirden kuduruyorım bagırasım ortalıgı yıkasım geliyor . Yemek yiyesim gelmiyor , sevdiğim şeyleri sevmiyorum hoşuma gitmiyor , sinirlenince ağzımdan çıkanları duymuyorum , sevdiklerimden uzaklaşıyorum , kendimi ifade edemiyorum , strese girince parmaklarım morarıyor elim ayagım titriyor buz gibi oluyor ve dersteyken odaklanamıyorum güçlük çekiyorum, günde 8-9 saat uyuyorum ama uyanınca hiç uyumamış gibi oluyorum bazı geceler gece uyanıyorum lütfen bir çözüm bulun
Esra . 09.10.2018 22:38:41
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
Daha çok Ailedeki bireylerin çocuğuna fazla baskı uygulamasından kaynaklı ani sinirlenmelerin oluştuğunu öğrenmiştim, gerçektende ben baskıyla yetişmiş biriyim aniden sinirlenebiliyordum şimdi nefis tebiyesi yapıyorum.. sakin davranmaya kendimi zorluyorum.. Ağaç yaş iken eğilir ancak insan kendini zorlaya zorlaya vucut tepkisini kontrol edebilir ve zamanla alışkanlık haline gelebilir.
İsmail . 08.05.2018
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
Bazen durduk yere çok aşırı sinirleniyorum karşımda ki sorduğum soruya ısrarla cevap vermezse sonucunda kırıcı olabiliyorum sinirle birlikte çok aşırı terliyorum ve sinir anında gözüm donuyor ellerim titremeye kalp atışlarim hizlanmaya başlıyor sonra kendi kendime gelince pişman oluyorum ama iş işten geçmiş oluyor ne yapmam gerek
Melek . 17.09.2018 23:58:59
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
Benim annem ben bildim bileli sinirli. Ve normal bir sinir degil. O sinir anında agzında cktıgı hic bir sozden haberi yok. Ve dsarda evde nerde oldugun hic onemli degl bagrp cagryor o sinirle cokta dayak yedim. Hic suçum olmadıgı halde baskasına sinirlenip benden ckaryr farknda olmadan. Daha bi cok sey bu napmalym?
Rüya . 25.02.2018
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
Ani sinirlenme belirtileri nedir ya. Insanlar sey mi diyo ay sinirlendim galiba dur bi bakiyim belirtilere uyuyosa sinirlenmişimdir. Nasil dikkat çekceğinizi sasirmissiniz
Betul . 25.02.2018
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
ben bi an sinir geliyor elim ayagım birden titremeye başlıyor en ufak şeylere sinirlenir oldum bazem eşime bile sinirleniyorum olmadık yere
Güley Yeşilce . 20.07.2018
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
bende kendimi öldürmek istiyorum her yere zarar veriyorum özellikle de kendime tabiki, deliriyorum resmen kimseyi görmüyor gözüm.
Burcu . 17.08.2016
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
Sinirden patlıyorum yardım edin amk. Insanlara sinirlenmeiten biktim artik
Recep Tayin . 09.07.2018
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
Cocuklar bazen bırsey soyluyor ve ben cıldırıyorum sankı en ufak bır yaramazlık bıle benı cok sınırlendırıyor ben kızım ufakken okadar sakındımkı kızıma her seyi anlatıyordum her zaman sabırlı onunla cok eglenıyorduk daha sonra oglum da oldu sımdı kızım sekız oglum altı yasında ve ben cok sabırsız bırıne donustum adeta ne yapcam bılmıyorum bazen oyle oluyor kı soru sorsalarbıle kızarak cevap veriyorum bu durumdan cok rahatsızım ama kendıme engel olamıyorum sınırlendıgımde kafam sankı bır yere sıkısmıs gıbı oluyor boyun damarlarım gerılıyor dıslerımı sıkmaktan cenem ağrıyor normalde ınsanlar tarafından her zaman asırı sabırlı tanınır oyleydımde cocuklarıma boyle davranmak ıstemıyorum ne yapmam lazım
Gülseren . 26.10.2018 20:26:21
CEVAP YAZ
Sinir öyle birşey ki,o kadar zararlı ki,Anneye Babaya karşı iç çekmek bile çok büyük günahken sinirlenince evi dar ediyorsun ailene sakinleştiğinde o tövbeler o vicdan azapları heran onların aramızdan ayrılması ve son yaşadıklarımızın bunlar olması o kadar korkunç ki kelimelere sığdıramam. 16 yaşındayım öyle şeyler geçiyor ki o anda aklımdan anlatılmaz yaşanır.Kırmızı reçete ilaç tedavisi görüyorum fakat bazen o bile fayda etmiyor. ama yinede halimize şükür her beterin beteri oluyor illaki halimize şükredelim bunları anlatma sebebim içimi döküp rahatlamak.Kendinize iyi bakın sağlıcakla kalın.
Arda . 22.02.2021 00:56:33
CEVAP YAZ
Umut ve hayal kırıklığı yüzünden sinirim beni deli edecek durumda şimdi ama ben Allaha sığınıyorum derdimi anlatacak yada beni anlayacak bir kimsem yok ama yalnızca Allaha yönelip bunu atlatmaya çalışıyorum en güzel yardımcı da Allah değil midir zaten şunu çok iyi anladım sinir ve stres işlediğimiz günahlar yüzünden başımıza geliyor bunu açık bir şekilde gördüm Rabbim hepimizi ıslah etsin inşallah yüce Allah buyuruyor zaten başınıza gelen her musibet kendi ellerinizle işledikleriniz yüzünden başınıza geliyor diye
Sinir Küpü . 04.09.2020 21:25:02
CEVAP YAZ
o kadar çabuk sinirleniyorumki ağzından a harfi çıkana bile patlayasım geliyo ama bunların en büyük sebebi zamanında insanlara sabrımdan tolerans gösterip şimdi ise yaptıklarıyla kredilerini bende bitirmeleri işte ana sebeb bu yanlarında belli etmiyorum diyebeni herzman etrefına ışık saçan o kişi olareak görüyolar ama onlara zayıf yüzümü göstermiyosam bir şeyler yapacaklarını bildiğimdendir. umarım sinirimi kontrol altına alabilirim ama şunu demeden geçemiycem Allah belanı versin kağan...
Fujoshi . 20.04.2018
CEVAP YAZ
BİRDE TELEFON HASTALIĞI VAR ELİNDEN TELEFON DÜŞMÜYOR SÜREKLİ YAZIŞIYOR SOSYAL PAYLAŞIM SİTELERİNDEN ÇIKMIYOR OYUN OYNUYOR AMA EN ÇOK YAZIŞIYOR BU BENİ ÇOK RAHATSIZ EDİYOR BENLE İLGİLENMİYOR VE 1 SENELİK EVLİĞİZ BİR SENEDİR BÖYLE BAŞINDAN BERİBUNUN İÇİNDE NE YAPICAĞIMI BİLMİYORUM.BANA DOĞRU DÜZGÜN ZAMAN AYIRMIYOR SADECE KENDİNİ DÜŞÜNÜYOR HERGÜN SPOR YAPIYOR HERYERE GİDİYOR BANA SORMADAN KAFAYI YİYCEM ÇOK ZOR DURUMDAYIM SEVMESEM ALLAHIM SEVGİSİ BTSE YÜREĞİMDE ÇEKİP GİTSEM DİYORUM BAŞKA ÇARE YOK
Mutsuz Kadın . 15.11.2017
CEVAP YAZ
İyi çalışmalar Öncelikle araştırmanızdan ötürü sizi kutlarım gayet net ve açıklayıcı sinirsel olarak psikolojik sorunum tartışma anında genelde saldırgan değil yapıcı bir tutuma sahibim daha sonra ise neden kısasa kısas yapmadığım için kendimi iyip parçalıyorum resmen bazı zamanlarda karşı tarafla gidip tartışmak bile istiyorum. Böyle olması bana pek normal gibi geldi sizce tedavi gerektirecek bir durum mu veya bunu düzeltmem için bana alternatif yollar önerir misiniz? Şimdiden Teşekkürler.
Sakin Adam . 16.02.2018
CEVAP YAZ
Çevremdeki sesler susturulsun istiyorum böyle anlarda sanki karşımda ki konuşmaya devam edince veya bağırmaya boğuluyormuş gibi hissediyorum o an etrafımdaki her şeyi kırıp dökmek istiyorum kırık camları görünce dayanamayıp kendime zarar veriyorum sakinleşmeye başlayınca pişman oluyorum kendimden nefret ediyorum sanki o an ben kendimde değilmiş gibi . Yardımcı olun lütfen kendimi çok çaresiz hissediyorum
İsimsiz . 29.12.2017
CEVAP YAZ
Sosyal hayatımda genellikle sakin ve mutlu birikimdir ama evde Her an herşeye sinirleniyorum mesela evde birinin bana ıslak elleri ile ellemesi yada oda san çıkarken kapıyı kapatmaması yada bilip tw bilmemiş ayağına yatanlar ve hep benim dediğim olacak diyenler ve bana sus diyenleri sevmem ama tüm bunlar beni nekadar sinirlendirse bile sevdiğim kişilere el kaldırmak yerine sadece kendime zarar veririm
Anonim . 28.07.2018
CEVAP YAZ
Ben aşırı sinirleniyorum durup dururken birden sinirlenip odayı yakıp yıkma isteği geliyor. Bi gün odamda ders çalışıyordum masada şişe vardı şişeye durduk yere gıcık oldum onun orda durmasına bile tahammül edemedim aniden sinirlenip şişeye hızlı bir yumruk attım şişe yere düştü ve hala ona sinirliydim cam açıktı o zaman yazdı şişeyi camdan fırlattım sizce hastalığım ciddi mi
İsmini Vermek İstemeyen İzleyici . 01.03.2018
CEVAP YAZ
18 yaşındayım bir insanın konuşmasına bile çok sinir oluyorum bazen küçük şeylere anında sinirleniyorum ve bu sinirim bana zarar veriyor çok sinirli olduğum zamanlar kendime zarar vermeye çalışıyorum kendini boğmaya çalışmak falan filan gibi ama bunlar istemsizce oluyor ve bu siniri hiç geçiremiyorum ailemle neredeyse her gün büyük kavgalar ediyorum ne yapmalıyım ?
Hazal . 11.05.2021 02:06:32
CEVAP YAZ
Merhabalar ben eşi tarafından aldatılan iki yıldır bu ilişkileri süren bir bayanım iki yıldır yaşamdığım stres gerginlik hatti hesabı yok artık herşeyden herkesten sinirlenir oldum herşeye bağıran çağıran kavga eden bir insan oldum bu öfke nöbetlerinden ani sinir çıkışlarında kurtulmak istiyorum çünki ençokta çocuklarım etkileniyor ne yapabilirim
Döndü . 02.09.2021 13:25:44
CEVAP YAZ
Merhaba ben 30 yasindayim.herseye cok cabuk sinirlenen sinir halim ve ofkemde hemen gecmiyo.esimle hergun ve her an kavga halindeyiz cocuklarim bu durumdan cok etkileniyo onlarda cok sinirli buyuk kizim benim gibi garip sinir halleri sergiliyo 8 yasinda cocuklarimada ayni sekilde davraniyorum ve bazen onlara vurabiliyorum ne olur yardim edin
Öznur . 10.01.2019 23:15:15
CEVAP YAZ
Merhaba ben 30 yasindayim.herseye cok cabuk sinirlenen sinir halim ve ofkemde hemen gecmiyo.esimle hergun ve her an kavga halindeyiz cocuklarim bu durumdan cok etkileniyo onlarda cok sinirli buyuk kizim benim gibi garip sinir halleri sergiliyo 8 yasinda cocuklarimada ayni sekilde davraniyorum ve bazen onlara vurabiliyorum ne olur yardim edin
Öznur . 10.01.2019 23:15:36
CEVAP YAZ
20 yaşıma geldim hayla sebebsiz sinirleniyorum yatakta uyanmışım 1 dakika sonra sinirlenmiş şekilde sağda solda ne varsa kırasım geliyor otururken biri yanımda geçsin yada geçmesin onun varlığını hissedeyim linç edesim bile geliyor sokağa çıkmayı azalttım ilaçla kendimi kesmeyi denesemde olmuyor bunun gidişi gidiş değil.
Ömer . 09.09.2018 07:34:00
CEVAP YAZ
Karim en ufak seylere bile alinip sinirlenen bir insan. Mesela anahatarini unutur bir yerde bana catar. Sucu bana atar. Biririlerinin whatsapp durumunu görur ona alinganlik yapar bana catar. Hatta bazen salak geri zekali dedigi bile oluyor. Huyumu kötü yoksa piskolojik tedaviyle gecermi acaba bilemiyorum. Caresiz kaldim
Bilal . 11.10.2018 13:50:30
CEVAP YAZ
Bende çabuk sinirleniyorum hemen küfür ediyorum bu yüzden sevgilim benden ayrıldı. Sevgilimle kavga ettiğim zaman küfür ettim. Çokda ofkelenecek bir durum yoktu ama ben çabuk parliyorum ve çok küfür ediyorum nasıl düzelecek bu gerçekten çok zor durumdayım her gün dua ediyorum dilimdeki küfür gitsin diye.
Baris . 01.06.2019 00:25:59
CEVAP YAZ
Cidden hiç bişi yokken sinirleniyorum ve psikiyatrise girmedim içime kpanigim psikolojim bozuk olabilir şizofren olabilirim bilmiyorum aniden geliyor cidden bazen kendi kendine odayı kilitleyip ağlıyorum hayata sövüyorum aileme agresif davranıyorum 14 yaşındayım ergenlik diye geçiyolar
Hilal . 26.05.2021 23:03:24
CEVAP YAZ
Şuan 26 yaşındayım ama 10 yaşından beri ilk zamanlarda kendimi frenleye biliyordum ama üstüme çok genildiğinde veya yapmak istemediğim birşey e zorla yaptırılmaya çalışıldığında ani sinirlenme ve karşı tarafa zarar verme oluşuyor kendimi frenlemeye çalışıyorum ama bazen frenleyemiyorum
Deniz Volga . 15.10.2019 01:26:58
CEVAP YAZ
Benim sinirim şöyle;Dersteydik sınıfça espri filan yapıp şakalaşıyoduk hocayla kitaptan ders işliyoduk hoca önemli birşey hatırlayıp deftere yazı yazdırdı birden içimde birşeyler oldu sinirlendim ve kalemi yere fırlattım çok sinirlendim hep böyle birşeyler oluyor fakat kısa sürüyor???
Açelya . 08.05.2018
CEVAP YAZ
ben genelde sınıfta benle felan dalga geçiyolar o an acayıp bişe oluyo ben istemesem bile o arkadaşı dövüyom döverken felan kalbim duracakmış gibi oluyo çok aşırı sinirleniyorum aniden bişey yapamayıncada ya kendime yada etrafımdaki cansız varlıklara zarar veriyorum
Mustafa . 10.05.2018
CEVAP YAZ
Ben çok çabuk sinirleniyorum biri beni anlamayınca ikinciyi söylemeye bile tahammülüm yok eğitim konusunda nolucağımı güzel bi hayatım olucak mı bunları çok düşünüyorum ve bende ki gerginlik bunla Kısıtlı değil bazen delirip insanlara saldıracak dereceye geliyorum
Berfu . 23.02.2018
CEVAP YAZ
Ben her hangi birine değil de kafamda kurguladığım yada olmuş bitmiş bir meseleyi kendi kendime konuşup sonra da öfke patlamaları yaşıyorum. Bazen tam tersi de oluyor. Gülme heyecan öfke. Çok sıkıntı yaşıyorum. Lütfen yardım edin. Teşekkür ederim..
Ömer . 20.09.2021 07:25:24
CEVAP YAZ
17 yaşındayım aniden sinirlenip etrafımdaki insanların kalbini kırıyorum bağırıyorum bazen ağlıyorum ve kendime zarar veriyorum sonradan yaptıklarıma çok pişman oluyorum psikiyatriyede gidemiyorum napabilirim yardımcı olun lütfen..
Ayşenur . 07.11.2018 18:32:08
CEVAP YAZ
Bir an bi halsizlik elleri ve kolları his kaybı nefes almakta zorlanma hareketsiz kalışın ve ani bir an da baş geri gider ve köpek uluması gibi ıçimden bağırma geliyor bu neden ola.bilir bunu yaşayan başka biri daha varmıdır.
Kezbab . 28.05.2018
CEVAP YAZ
Bir an bi halsizlik elleri ve kolları his kaybı nefes almakta zorlanma hareketsiz kalışın ve ani bir an da baş geri gider ve köpek uluması gibi ıçimden bağırma geliyor bu neden ola.bilir bunu yaşayan başka biri daha varmıdır.
Keriman . 28.05.2018
CEVAP YAZ
Öfke kontrolü yaşıyorum az önce anneme saldırdım çok çabuk sinirleniyorum sonrasında karanlık bir yerde düşününce geriye dönmek istiyorum ama olmuyor o an bişey oluyor elimde olmadan karşımdakine yada kendime zarar veriyor um
Sudenaz . 09.09.2018 00:06:40
CEVAP YAZ
Eşim herseye sinirleniyor yeni doğmuş bebeğe bile bağırıp kızıyor yardimci olun ne yapmam gerekiyor evde tv izleyemiyorum erken uyuyamıyorum çocuğu unutma şekli bile bağırmaçla unutmaya calisiyor
Mehmet Tok . 21.09.2017
CEVAP YAZ
Insanlara karşı çok kötümserlik yaşıyorum insanlar beni bu huyum yüzümden sevmiyor bende bu yüzden herkese aniden hiçbirşey yapmasa bile parliyorum bu olay beni çok üzüyor ne yapabilirim
Ismimi Bosverin . 26.01.2018
CEVAP YAZ
Mesela sesten acayip sinirlenirim mesla ailemden bişey isterim ama elde edeme yada bişey söylerken beni haksız çıkarırken aniden sinirlenirim kalp kırıcı olurum ne söylediğimi bilmem
Abdullah . 20.10.2018 23:12:57
CEVAP YAZ
11 yaşımdayım ve bu sorun şimdiden ortaya çıktı aniden volkana dönüyorum sebebini de bilmiyorum ama sanırım geçen gün fikir aldıkları halde benim fikrimi sormamamaları inş düzelirim.
Mertcan . 15.05.2019 23:02:31
CEVAP YAZ
Aniden bende sinirleniyorum 18 yaşımdayim anneler çok tepki veriyorlar ama duramıyorum bna saçma felen yada yanlış olan her davranışa karşı tepkimi gösteriyorum alev parlıyorum
Tuğçe . 16.09.2018 16:57:49
CEVAP YAZ
Kimseye çok sinirlenmezken Anneme ani sinirlenmelerim ses yükseltmelerim kalbini kıracak sözlerim oluyor.Sonra da pişmanlığını yaşıyorum.Bu durumdan nasıl kurtulabilirim.
Nur . 23.04.2018
CEVAP YAZ
merhaba hocam benim eşim aşırı sinirli konuları dinlemeden aşırı tepki veriyor ve huzursuzluk çıkıyor bu konuda yardımınızı rica edecektim ne yapmam gerekiyor
H.kalkan . 29.08.2016
CEVAP YAZ
çok çabuk sinirleniyorum karşımdakine ya da kendime zarar verdiğim gözümde canlanıyor bi an kendimi zor bi şekilde durdurmaya çalışıyorum ne yapmam gerekiyor.
Fevzi . 01.02.2016
CEVAP YAZ
bir anda sinirleniyor ve elim ayağım titriyor ağlıyorum, bağırıyor çağırıyorum. her ne kadar aşırı derecede rahatlatıcı olsa da bazen kendimi sorguluyorum
Melisa . 02.05.2018
CEVAP YAZ
Kız arkadaşımı çabuk sinirlnememden dolayı çok üzüyorum aklınıza gelebilecek herşeye ani bir şekilde sinirleniyorum ne yapmalıyım onu üzmek istemiyorum
Emrah . 17.09.2017
CEVAP YAZ
Bende aniden sinirlendim o yüzden canım annemi ve canım ailemi üzüyor ve kendimi kötü hissediyorum hemen bu ani sinirime bir çözüm bulunmalıdır bence
Gizli Kişi &128533; . 15.03.2018
CEVAP YAZ
Ben sinirlenince karsimdakine bisey firlatiyorum cok pisman oluyorum sonradan ve cok korkuyorum alici bir yerine gelir diye lutfen yardim edin bana
Yunus . 27.09.2018 23:14:22
CEVAP YAZ
Ben sinirlenince karsimdakine bisey firlatiyorum cok pisman oluyorum sonradan ve cok korkuyorum alici bir yerine gelir diye lutfen yardim edin bana
Yunus . 27.09.2018 23:19:01
CEVAP YAZ
Aniden Bir sinir Geliyor Kimseyi Tanımıyorum ne anne ne baba çok kötü bir durum. Beni Hocaya götürdüler ve Cinli olduğumu söylediler doğrumu acaba
Furkan . 17.01.2021 14:27:08
CEVAP YAZ
Merhaba yasım 12 oyun oynarken cok sinirleniyorum baba ve anneme vuruyorum herşeyi kırıyorum sonrasında oturup aglıyorum cok ani sinirleniyorum
Efe Dağdeviren . 16.09.2016
CEVAP YAZ
Sürekli sinir hali ve ani sinir krizleri beni mahvetti. En ufak bişeyden bile kıl oluyorum. Nasıl başa çıkacağımı bilemiyorum artık.
Karanlık . 12.03.2018
CEVAP YAZ
Ben 7 Yıllık evliyim evde en küçük şeye kızıp bağırıyorum sinirden kendimi tanıyamıyorum sonrada pişmanlık duyuyorum ne yapmam lazım
Merve . 09.11.2019 15:57:03
CEVAP YAZ
Ben kendi çocuğuma çok sinirleniyorum kendime hakim olamıyorum ama sonra vicdan azabı,pişmanlık beni mahvediyor
Hacer . 22.02.2021 22:29:20
CEVAP YAZ
Ben suan 15 yasindayim Herseye cok sinirleniyorum .Takinti hale getiriyorum.en kucuk olayda Suphe duyuyorum .
Isimsiz Kiz . 08.03.2018
CEVAP YAZ
Çok çabuk sinirleniyorum ondan sonra çok aglıyorum çok yanlışlar yapıyorum o sinir esnasında ne yapa bilirim
Melike . 10.09.2017
CEVAP YAZ
Yanlızlıktan ve bazı şeyleri tek atlatmaya çalışmaktan yoruldum..insanlar a n bencil insanlardan yoruldum..
Sibel . 04.11.2017
CEVAP YAZ
Ani sinirlenip saldirgan bir hal aliyorum hic sebepsiz eb kucuk seye sinirleniyorum cok kotu seyler oluyor
Nurgül . 30.05.2018
CEVAP YAZ
Cok ani sinirleniyorum fakat sonra geciyor o kisa surede gerginligim bircok kisiyi yoruyor ne yapabilirim
Asya . 09.02.2018
CEVAP YAZ
bende çok çabuk sinirleniyorum ve kendimden korkuyorum karşımdakine zara vericem diye.
Emir . 30.05.2016
CEVAP YAZ
Vücudumda sizi ve ani sinir oluşuyor birisi canım dese canın çıksın anlıyorum sanki
İsmail . 05.05.2021 03:15:48
CEVAP YAZ
Siktiğimin yazısını biraz daha büyük yazamadınız mı kriz geçireceğim şimdi
.. . 04.07.2018
CEVAP YAZ
Bence bu kişinin elinde olmayabilir ama kendini kontrol etmek te iyidir
Feyza . 12.07.2021 18:23:43
CEVAP YAZ
Sinirlendigin zaman hemen terk et ortami abdest al 2 rekat namaz kil
Muhammed . 12.10.2017
CEVAP YAZ
annem ve babam benim okadar uzerime geliyor ki inanamassınız valla
Sanane . 29.07.2017
CEVAP YAZ
benim sinirim kalbime rahatsızlık veriyo ne yapmalıyım
Lale . 26.09.2015
CEVAP YAZ
Benden başkada en küçük bi duruma sinirlenen varmış
Tuğuba . 22.05.2019 10:05:29
CEVAP YAZ
Bende bu sinir yüzünden sevgilimi işimi kaybettim
Ahmet Turk . 23.03.2018
CEVAP YAZ
Bende sevgilimi işimi bu sinir yüzünden kaybettim
Turk . 23.03.2018
CEVAP YAZ
ben de aynı durumdayım ne yapacağımı bilmiyorum.
Olmasın . 10.03.2018
CEVAP YAZ
Sadece bir konuşmasında arkadaşlarıma vuruyorum
Sümeye Önal . 05.12.2017
CEVAP YAZ
Panik Atak Türleri
Panik Atak Türleri
1. Beklenmedik Ataklar: Nedensiz,birden ortaya çıkan nöbetler. Panik bozuklukta bu tür ataklar vardır. 2. Duruma bağlı olanlar: Korkulan bir kedi, köpek veya başka bir nesneyle yada bir durum karşısında ortaya çıkar. 3. Durumsal yatkınlık gösterile...
Paranoya Tedavi Yöntemleri
Paranoya Tedavi Yöntemleri
Paranoya psikolojik bir rahatsızlık ile birlikte toplum içinde aşırı evhamlı kişiler içinde kullanılan, anlamı eski Yunancada delirmek olan hastalık ve nitelemedir. Paranoya rahatsızlığı temelinde aşırı evham, endişe ve kuruntular barındırır. Halk ar...
Şizofreni Tanısı
Şizofreni Tanısı
• Şizofrenide görülen belirtiler başka psikiyatrik hastalıklarda da görülebilir. • Hiçbir belirti tek başına tanı koydurucu değildir. Tanı psikiyatri uzmanı tarafından hastanın ruhsal muayenesi, hasta yakınları ile görüşme ve çoğu zaman hastanın kli...
Majör Depresyon
Majör Depresyon
Majör depresyon, özellikle gençlerde çok sık karşılaşılan psikolojik bir durumdur. Ortaya çıkması durumunda çok ciddi sonuçlara neden olabilecek bir rahatsızlık olan majör depresyon, çokça görülen bir durumdur. Majör depresyon, erkenden müdahale edil...
Stres Ne Gibi Sorunlara Neden Olur ?
Stres Ne Gibi Sorunlara Neden Olur ?
Stres anında fazla enerji tüketildiğinden birey kendini güçsüz, yorgun ve endişe içinde hisseder. Daha sonraları kişi uyku problemi çekmeye başlar. Sinirli ve çabuk heyecanlanan biri olur. Konsantrasyon kaybı yaşar ve dikkatini toplayamaz. Daha önce ...
Şizofreni
Şizofreni
Şizofreni, beyinde bulunan maddelerin iletiminde yaşanan bozukluk ve bu bozukluk nedeni ile bazı farklılıkların oluşması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalıkta aktif ve pasif olmak üzere dönemler yaşanır. Şizofreni hastalığı tedavisi mümkün bir...
Panik Atak
Panik Atak
Panik atak genel olarak bazı psikiyatrik bozukluklarla birlikte görülen, bunun yanı sıra yine bazı fiziksel rahatsızlıklarla birlikte de görülebilen bir tür endişe nöbetidir. Günümüzde yoğun olarak yaşanabilen panik atak aslında genel anlamda günlük ...
Panik Bozukluk Nedenleri
Panik Bozukluk Nedenleri
1- Genetik ve ailesel nedenler. 2- Biyolojik teoriler 3- Psikodinamik teoriler 4- Gelişimsel teoriler 5- Öğrenme kuramları 6- Bilişsel modeller 1 - Genetik ve ailesel çalışmalar: Panik bozukluğu olan hastaların birinci derecede yakınlarında ...
Bipolar Bozukluk
Bipolar Bozukluk
Bipolar bozukluk, manik depresyon ve duygu durum bozukluğu olarak da bilinen, kişinin depresyon dönemlerinde aşırı, abartılı, uçlarda düşüncelere kapılması ve bu yönde tavırlar sergilemesi durumudur. 20'li yaşlarda rastlanma olasılığı daha yüksektir....
Madde Bağımlılığı
Madde Bağımlılığı
Madde bağımlılığı, genelde ergenlik dönemine giren çocuklarda başlar. Özellikle ailevi sorunlar genç yaştaki çocukların madde bağımlılığına başlamalarının birinci nedenidir. Ergenlik dönemi çocuğun ekonomik bağımsızlığını kazandığı yaşlara kadar süre...
Panik Atak Tedavisi
Panik Atak Tedavisi
Panik atak ya da panik bozukluk, tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Günümüzde, etkinliği bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış iki çeşit panik atak tedavisi yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemler ilaç tedavisi ve bilişsel-davranışçı tedavi yöntemidi...
Şizofreni Tedavisi
Şizofreni Tedavisi
Şizofreni tedavisi yapılsa da, birçok hastanın tamamen düzelemediği görülür. Şizofreni hastaların hayat şartlarını zorlaştıran, iletişimi zora sokan bir rahatsızlıktır. Bu hastalar bilinenin aksine aniden saldırgan davranışlar göstererek, çevrelerine...

 

Panik Atak Türleri
Paranoya Tedavi Yöntemleri
Şizofreni Tanısı
Majör Depresyon
Stres Ne Gibi Sorunlara Neden Olur ?
Ani Sinirlenme
Şizofreni
Panik Atak
Panik Bozukluk Nedenleri
Bipolar Bozukluk
Madde Bağımlılığı
Panik Atak Tedavisi
Şizofreni Tedavisi
Obsesif
Sinir Ucu İltihabı
Mazoşist
Cinsel İsteksizlik
Bipolar
Aşırı Sinirlilik
Ket Vurma
Anksiyete Bozukluğu Nedir
Kendine Zarar Verme
Aşırı Heyecan
Delilik
Kendi Kendine Konuşma
Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi
Duygular
Sinir Sıkışması Belirtileri
Sinir Krizi
Halüsinasyon
Popüler İçerik
Obsesif
Obsesif
Obsesif, günlük yaşamda ortaya çıkan endişe, evham ve takıntılarla ortaya çıkan, bunları çözümlemeden rahat edemeyen obsesif kompulsif bozukluğu bulun...
Sinir Ucu İltihabı
Sinir Ucu İltihabı
Sinir ucu iltihabı, sinir hücrelerindeki hasarı anlatan bir terimdir. Tıpta nöropati olarak adlandırılan durum, ellerden daha fazla ayakları ve bacakl...
Mazoşist
Mazoşist
Mazoşist; Mazoşizm, 19. yüzyılda yaşamış Avusturyalı bir Ro­mancı olan Leopold von Sacher Masoch'un bir Ro­man' ın da anlattığı cinsel uygulamalara da...
Cinsel İsteksizlik
Cinsel İsteksizlik
Cinsel isteksizlik, cinsel istek ve arzuların azalması, yeteri kadar cinsel uyarının olmasına rağmen, cinsel ilişkide bulunma ve fantezi isteğinin b...
Bipolar
Bipolar
Bipolar, Plansız düşünceler içeren ve irsi bir kişilik bozukluğudur. Kişi duygu değişimleri, klinik ya da majör depresyon yaşayabilir. Ruhen yaşanan...
Aşırı Sinirlilik
Aşırı Sinirlilik
Aşırı sinirlilik, bu sorunun yaşanması tek başına psikiyatrik bir bozukluk olarak değerlendirilmemelidir. Bu durum bazı psikiyatrik bozuklukların beli...
Ket Vurma
Ket Vurma
Ket vurma, öğrenme psikolojisinde üzerinde durulan ve zihindeki bilgilerin karıştırılması olarak ifade edilen bir kavramdır. Yeni öğrenilen bir bilgiy...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Panik Atak Türleri
Paranoya Tedavi Yöntemleri
Şizofreni Tanısı
Majör Depresyon
Stres Ne Gibi Sorunlara Neden Olur ?
Babam Annemi Aldatıyor
4 Senedir Evden Cikmadim
ben bir erkeğe hoş olmayan şeyler hissetmeye başladım
Ablam Ruh Hastası Evden Nasıl Yollayabiliriz
Psikoloji Bölümü Taban Puanları Hakkında
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Babam Annemi Aldatıyor
4 Senedir Evden Cikmadim
ben bir erkeğe hoş olmayan şeyler hissetmeye başladım
Ablam Ruh Hastası Evden Nasıl Yollayabiliriz
Psikoloji Bölümü Taban Puanları Hakkında
Yardım Sayfaları
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Ağustos - 2022