Ani Sinirlenme

Ani Sinirlenme

Ani sinirlenme, insanları ani bir şekilde etkileyen, sebepsiz yere oluşan bir durumdur. Kan beynime sıçradı gibi sözlerle ifade edilen sinirlenme halinde vücutta fazla miktarda adrenalin salgılanır. Bu kişinin stres halini anlatır. Vücutta çok kısa bir sürede nabız artar, vücut ısısında artış, kan dolaşımında hızlanma, gözde pupillarda genişleme, kan şekerinde artış gibi etkiler oluşur.

Adrenalin artışı vücudu tehlikelere karşı hazır duruma getirir. Sinirlenme halinde yani vücuttaki stres arttığında vücutta kısa ve uzun süren değişimler olur. Bu nedenle ani sinirlenen kişilerde kalp hastalıkları, ülser, gastrit gibi sindirim sorunları, hipertansiyon rahatsızlığı riski artmaktadır. Kişile5r bu tepkiyi vererek kendilerine zarar vermektedir.

Ani sinirlenmenin etkileri nelerdir?

Sinirli bir ruh hali ilk olarak kişinin sağlığına zarar vermektedir. Bunun yanında sağlıklı karar verme mekanizmasının bozulmasını sağlar. Kişiler sinirlendiklerinde tamamen duygularıyla hareket etmeye başlar. Bu kişilere zarar veren bir davranış şeklidir. Çünkü mantıklı, makul ve sonuçları iyi olacak kararlar genellikle sakin olunan ruh halinde alınmaktadır. Sinirli olunduğunda kişinin muhakeme sistemi tam olarak çalışmadığından, hata yapma olasılığı artış göstermektedir. İnsanlar geçmişteki kararlarını sorguladığında, yanlış olanların aceleyle ve hissi bir şekilde verilen kararlar olduğunu rahatlıkla görebilir. Sinirli olan kişilerde doğru karar verme yerine hissiyat devreye girdiğinden, karşıda olanlara karşı duygularla tepki verme durumu yaşanmaktadır.

Verilen tepki kişiye sözlü ya da fiili olarak zarar verici şekilde gerçekleşir. Kişide muhakeme zayıf olduğunda, alınan kararların çoğu isabetsiz olur. Bu durum hem kişiye, hem de çevresine zarar verici şekilde gelişir.

Ani sinirlenme huzursuzluk kaynağıdır

Kişiler iş yaşamında, aile yaşamında ya da başka bir ortamda ani sinirlenme belirtileri gösteriyorsa, ortamda bulunan herkesin olumsuz etkilenmesi söz konusudur. Bu kişilerin her an sinirlenerek bağıracağı, söyleneceği ve gerginlik yaratacağı düşünüldüğünden, oradakiler huzurlu olamaz. Kişinin negatif enerjisi başkalarını da etkileyerek, insanların stresini arttırmaya yarar. Bu ortamdakiler huzurlarını kaybettiklerinde, mutluluklarını da kaybeder. Aile ortamında bile, yaşanan huzursuzlukların temeli ani sinirlenen kişilerin gereksiz tepkilerinden kaynaklanır.

Ani sinirlenme sebepleri nelerdir?

Kişilerin yapısı ani sinirlenmenin en önemli sebepleri arasındadır. Fevri olan kişilerde ani sinirlenme durumuna daha fazla rastlanır. Bu yapıdaki kişiler stres hormonuna daha çabuk yanıt verir. Bunların reseptörleri daha hassas olur. Tiroit hormonu yüksek olan kişilerde ani sinirlenme etkisi daha fazla olur. Yoğun sorumluluk alanlarda, aşırı yük altında olan kişilerde stres hormonu daha fazla salgılanır. Bu kontrol mekanizmalarını bozucu etki yapar. Ayrıca mükemmeliyetçi, rekabetçi, titiz ve ayrıntılara önem veren kişilerde sinirlilik daha yaygın görülür. Egoist olan kişilerde engelleme durumunda bu tepkiyi daha rahat verirler. Çocuklarda görülen ani sinirlenme durumunda ise bu sebeplerin dışında kötü rol modelleri de etkili olmaktadır.

Ani sinirlenme durumunun psikiyatrik nedenler arasında depresyonda olan kişilerde strese karşı gelişen aşırı duyarlılık ya da tepkisizlik yer alır. Aşırı gergin ve tepki durumunda kişide kronik depresyon durumu düşünülmelidir. Bunun yanında duygu durum bozukluklarında, manik kaymalarda da ani sinirlenme etkisi görülebilir. Alkol ve uyuşturucu bağımlılarında bunu kullanırken ya da bunlardan yoksun kaldıkları dönemlerde sinirlilik oluşabilir. Kişilik bozukluklarında ise sinirlilik haliyle birlikte zarar verme etkisi hakimdir. Bu kişinin kendisine ya da karşısındaki kişiye zarar verme şeklinde yaşanır.

Sinirlilik nasıl azaltılabilir?

Nefsin terbiye edilmesi sinirliliği azaltan en önemli etkendir. İnsanların ben merkezli bakış açıları, kendilerine yönelik eleştirilere aşırı reaksiyon vermelerine neden olur. Kendisine haksızlık yapıldığını düşünen, etrafından saygı görmediğini, sözünün dinlenmediğini düşünen kişiler en küçük sorunda bile sinirlenerek, saldırgan bir tutum içine girerler. Bu kişilerin egoist bir yapıya sahip olduğu görülür. Bu yüzden kişilerin tepkileri konusunda farkındalık yaratması çözüme yardımcı olur. Sorumlulukları strese sebep olmadan yerine getirmeye çalışmak gerekir. Kişiler elinde olmadan aşırı tepkiler veriyorsa, bunu tüm gayretine rağmen düzeltemiyorsa psikiyatrik tedavi alınması gerekir. Bunun ilaçlarla dengelenerek tedavi edilmesi gerekir.

Ani Sinirlenme Yorumları

şifre Kırmızı sayıyı girin

45 Yorum Yapılmış "Ani Sinirlenme"
Verdiğiniz İlaçlar Daha Sinirli Yapıyor. Bir De Doktorların Salak Salak Konuşması. 10 Tane Doktorum Oldu, Onlar Beni Değil Ben Onları Tedavi Ettim. ;)
Yiğit . 2018-08-12 / 4,5
2 YANITI GÖRÜNTÜLE
15 Yaşındayım Durduk Yere Sinirleniyorum Birisi Bişey Sorsa Bile Sinirli Bir Şekilde Cevap Veriyorum Evde Annemle Bile Böyleyim Sürekli Kavga Ediyoruz
Sıla . 2018-08-09 / 4,5
2 YANITI GÖRÜNTÜLE
17 Yaşındayım Ve En Ufak Bi Kıvılcıma Volkan Oluyorum Amq Sinir Hastası Oldum İyice
Oktay . 2018-07-25 / 4,5
2 YANITI GÖRÜNTÜLE
Ben Bi An Sinir Geliyor Elim Ayagım Birden Titremeye Başlıyor En Ufak Şeylere Sinirlenir Oldum Bazem Eşime Bile Sinirleniyorum Olmadık Yere
Güley Yeşilce . 2018-07-20 / 4,5
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
Sinirden Patlıyorum Yardım Edin Amk. Insanlara Sinirlenmeiten Biktim Artik
Recep Tayin . 2018-07-09 / 4,5
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
Ani Sinirlenme Belirtileri Nedir Ya. Insanlar Sey Mi Diyo Ay Sinirlendim Galiba Dur Bi Bakiyim Belirtilere Uyuyosa Sinirlenmişimdir. Nasil Dikkat Çekceğinizi Sasirmissiniz
Betul . 2018-02-25 / 4,5
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
Dışarıda Arkadaşlarımla Ya Da Başkalarıylayken Çok Mutluyum Fakat Evde Kimse Bni Dinlemiyor Haklı Olduğum Konularda Kimse Kabullenmiyor Deliriyormuş Gibi Oluyorum Sürekli Üstüme Geliyor Ailem, Dayanılmaz Bir Ağrı Hissediyorum Vücudumda O An Kimse Gerçekten Ama Gerçekten Beni Umursamıyor Ayrıca Sevmediğim Veya Hoşlanmadığım Şeyleri Bilinçli Olarak Yapıyorlar Kapının Açık Bırakılmasından Nefret Ettiğimi Bile Bile Kapının Açık Bırakılması Beni Sinirlendiriyor Bunu Nasıl Çözeceğim Hakkında Hiçbir Fikrim Yok Bazen Acaba Ailemden Uzaklaşıp Hem Ailemi Hemde Kendimi Dinlendirmeyi Düşünüyorum Ama Emin Değlim Umarım Bana Yardımcı Olacak Brilerini Bulurum....... :(
Mutsuz Şirin Erkek . 2018-08-06 / 4,5
CEVAP YAZ
Sosyal Hayatımda Genellikle Sakin Ve Mutlu Birikimdir Ama Evde Her An Herşeye Sinirleniyorum Mesela Evde Birinin Bana Islak Elleri İle Ellemesi Yada Oda San Çıkarken Kapıyı Kapatmaması Yada Bilip Tw Bilmemiş Ayağına Yatanlar Ve Hep Benim Dediğim Olacak Diyenler Ve Bana Sus Diyenleri Sevmem Ama Tüm Bunlar Beni Nekadar Sinirlendirse Bile Sevdiğim Kişilere El Kaldırmak Yerine Sadece Kendime Zarar Veririm
Anonim . 2018-07-28 / 4,5
CEVAP YAZ
Siktiğimin Yazısını Biraz Daha Büyük Yazamadınız Mı Kriz Geçireceğim Şimdi
.. . 2018-07-04 / 4,5
CEVAP YAZ
Ani Sinirlenip Saldirgan Bir Hal Aliyorum Hic Sebepsiz Eb Kucuk Seye Sinirleniyorum Cok Kotu Seyler Oluyor
Nurgül . 2018-05-30 / 4,5
CEVAP YAZ
Bir An Bi Halsizlik Elleri Ve Kolları His Kaybı Nefes Almakta Zorlanma Hareketsiz Kalışın Ve Ani Bir An Da Baş Geri Gider Ve Köpek Uluması Gibi Içimden Bağırma Geliyor Bu Neden Ola.bilir Bunu Yaşayan Başka Biri Daha Varmıdır.
Keriman . 2018-05-28 / 4,5
CEVAP YAZ
Bir An Bi Halsizlik Elleri Ve Kolları His Kaybı Nefes Almakta Zorlanma Hareketsiz Kalışın Ve Ani Bir An Da Baş Geri Gider Ve Köpek Uluması Gibi Içimden Bağırma Geliyor Bu Neden Ola.bilir Bunu Yaşayan Başka Biri Daha Varmıdır.
Kezbab . 2018-05-28 / 4,5
CEVAP YAZ
Ben Genelde Sınıfta Benle Felan Dalga Geçiyolar O An Acayıp Bişe Oluyo Ben İstemesem Bile O Arkadaşı Dövüyom Döverken Felan Kalbim Duracakmış Gibi Oluyo Çok Aşırı Sinirleniyorum Aniden Bişey Yapamayıncada Ya Kendime Yada Etrafımdaki Cansız Varlıklara Zarar Veriyorum
Mustafa . 2018-05-10 / 4,5
CEVAP YAZ
Benim Sinirim Şöyle;dersteydik Sınıfça Espri Filan Yapıp Şakalaşıyoduk Hocayla Kitaptan Ders İşliyoduk Hoca Önemli Birşey Hatırlayıp Deftere Yazı Yazdırdı Birden İçimde Birşeyler Oldu Sinirlendim Ve Kalemi Yere Fırlattım Çok Sinirlendim Hep Böyle Birşeyler Oluyor Fakat Kısa Sürüyor???
Açelya . 2018-05-08 / 4,5
CEVAP YAZ
Daha Çok Ailedeki Bireylerin Çocuğuna Fazla Baskı Uygulamasından Kaynaklı Ani Sinirlenmelerin Oluştuğunu Öğrenmiştim, Gerçektende Ben Baskıyla Yetişmiş Biriyim Aniden Sinirlenebiliyordum Şimdi Nefis Tebiyesi Yapıyorum.. Sakin Davranmaya Kendimi Zorluyorum.. Ağaç Yaş İken Eğilir Ancak İnsan Kendini Zorlaya Zorlaya Vucut Tepkisini Kontrol Edebilir Ve Zamanla Alışkanlık Haline Gelebilir.
İsmail . 2018-05-08 / 4,5
CEVAP YAZ
Bir Anda Sinirleniyor Ve Elim Ayağım Titriyor Ağlıyorum, Bağırıyor Çağırıyorum. Her Ne Kadar Aşırı Derecede Rahatlatıcı Olsa Da Bazen Kendimi Sorguluyorum
Melisa . 2018-05-02 / 4,5
CEVAP YAZ
Kimseye Çok Sinirlenmezken Anneme Ani Sinirlenmelerim Ses Yükseltmelerim Kalbini Kıracak Sözlerim Oluyor.sonra Da Pişmanlığını Yaşıyorum.bu Durumdan Nasıl Kurtulabilirim.
Nur . 2018-04-23 / 4,5
CEVAP YAZ
O Kadar Çabuk Sinirleniyorumki Ağzından A Harfi Çıkana Bile Patlayasım Geliyo Ama Bunların En Büyük Sebebi Zamanında İnsanlara Sabrımdan Tolerans Gösterip Şimdi İse Yaptıklarıyla Kredilerini Bende Bitirmeleri İşte Ana Sebeb Bu Yanlarında Belli Etmiyorum Diyebeni Herzman Etrefına Işık Saçan O Kişi Olareak Görüyolar Ama Onlara Zayıf Yüzümü Göstermiyosam Bir Şeyler Yapacaklarını Bildiğimdendir. umarım Sinirimi Kontrol Altına Alabilirim Ama Şunu Demeden Geçemiycem Allah Belanı Versin Kağan...
Fujoshi . 2018-04-20 / 4,5
CEVAP YAZ
Bende Sevgilimi İşimi Bu Sinir Yüzünden Kaybettim
Turk . 2018-03-23 / 4,5
CEVAP YAZ
Bende Bu Sinir Yüzünden Sevgilimi İşimi Kaybettim
Ahmet Turk . 2018-03-23 / 4,5
CEVAP YAZ
Bende Aniden Sinirlendim O Yüzden Canım Annemi Ve Canım Ailemi Üzüyor Ve Kendimi Kötü Hissediyorum Hemen Bu Ani Sinirime Bir Çözüm Bulunmalıdır Bence
Gizli Kişi &128533; . 2018-03-15 / 4,5
CEVAP YAZ
Sürekli Sinir Hali Ve Ani Sinir Krizleri Beni Mahvetti. En Ufak Bişeyden Bile Kıl Oluyorum. Nasıl Başa Çıkacağımı Bilemiyorum Artık.
Karanlık . 2018-03-12 / 4,5
CEVAP YAZ
Ben De Aynı Durumdayım Ne Yapacağımı Bilmiyorum.
Olmasın . 2018-03-10 / 4,5
CEVAP YAZ
Ben Suan 15 Yasindayim Herseye Cok Sinirleniyorum .takinti Hale Getiriyorum.en Kucuk Olayda Suphe Duyuyorum .
Isimsiz Kiz . 2018-03-08 / 4,5
CEVAP YAZ
Ben Aşırı Sinirleniyorum Durup Dururken Birden Sinirlenip Odayı Yakıp Yıkma İsteği Geliyor. Bi Gün Odamda Ders Çalışıyordum Masada Şişe Vardı Şişeye Durduk Yere Gıcık Oldum Onun Orda Durmasına Bile Tahammül Edemedim Aniden Sinirlenip Şişeye Hızlı Bir Yumruk Attım Şişe Yere Düştü Ve Hala Ona Sinirliydim Cam Açıktı O Zaman Yazdı Şişeyi Camdan Fırlattım Sizce Hastalığım Ciddi Mi
İsmini Vermek İstemeyen İzleyici . 2018-03-01 / 4,5
CEVAP YAZ
Benim Annem Ben Bildim Bileli Sinirli. Ve Normal Bir Sinir Degil. O Sinir Anında Agzında Cktıgı Hic Bir Sozden Haberi Yok. Ve Dsarda Evde Nerde Oldugun Hic Onemli Degl Bagrp Cagryor O Sinirle Cokta Dayak Yedim. Hic Suçum Olmadıgı Halde Baskasına Sinirlenip Benden Ckaryr Farknda Olmadan. Daha Bi Cok Sey Bu Napmalym?
Rüya . 2018-02-25 / 4,5
CEVAP YAZ
Ben Çok Çabuk Sinirleniyorum Biri Beni Anlamayınca İkinciyi Söylemeye Bile Tahammülüm Yok Eğitim Konusunda Nolucağımı Güzel Bi Hayatım Olucak Mı Bunları Çok Düşünüyorum Ve Bende Ki Gerginlik Bunla Kısıtlı Değil Bazen Delirip İnsanlara Saldıracak Dereceye Geliyorum
Berfu . 2018-02-23 / 4,5
CEVAP YAZ
İyi Çalışmalar Öncelikle Araştırmanızdan Ötürü Sizi Kutlarım Gayet Net Ve Açıklayıcı Sinirsel Olarak Psikolojik Sorunum Tartışma Anında Genelde Saldırgan Değil Yapıcı Bir Tutuma Sahibim Daha Sonra İse Neden Kısasa Kısas Yapmadığım İçin Kendimi İyip Parçalıyorum Resmen Bazı Zamanlarda Karşı Tarafla Gidip Tartışmak Bile İstiyorum. Böyle Olması Bana Pek Normal Gibi Geldi Sizce Tedavi Gerektirecek Bir Durum Mu Veya Bunu Düzeltmem İçin Bana Alternatif Yollar Önerir Misiniz? Şimdiden Teşekkürler.
Sakin Adam . 2018-02-16 / 4,5
CEVAP YAZ
Cok Ani Sinirleniyorum Fakat Sonra Geciyor O Kisa Surede Gerginligim Bircok Kisiyi Yoruyor Ne Yapabilirim
Asya . 2018-02-09 / 4,5
CEVAP YAZ
Insanlara Karşı Çok Kötümserlik Yaşıyorum İnsanlar Beni Bu Huyum Yüzümden Sevmiyor Bende Bu Yüzden Herkese Aniden Hiçbirşey Yapmasa Bile Parliyorum Bu Olay Beni Çok Üzüyor Ne Yapabilirim
Ismimi Bosverin . 2018-01-26 / 4,5
CEVAP YAZ
Çevremdeki Sesler Susturulsun İstiyorum Böyle Anlarda Sanki Karşımda Ki Konuşmaya Devam Edince Veya Bağırmaya Boğuluyormuş Gibi Hissediyorum O An Etrafımdaki Her Şeyi Kırıp Dökmek İstiyorum Kırık Camları Görünce Dayanamayıp Kendime Zarar Veriyorum Sakinleşmeye Başlayınca Pişman Oluyorum Kendimden Nefret Ediyorum Sanki O An Ben Kendimde Değilmiş Gibi . Yardımcı Olun Lütfen Kendimi Çok Çaresiz Hissediyorum
İsimsiz . 2017-12-29 / 4,5
CEVAP YAZ
Sadece Bir Konuşmasında Arkadaşlarıma Vuruyorum
Sümeye Önal . 2017-12-05 / 4,5
CEVAP YAZ
Birde Telefon Hastalığı Var Elinden Telefon Düşmüyor Sürekli Yazışıyor Sosyal Paylaşım Sitelerinden Çıkmıyor Oyun Oynuyor Ama En Çok Yazışıyor Bu Beni Çok Rahatsız Ediyor Benle İlgilenmiyor Ve 1 Senelik Evliğiz Bir Senedir Böyle Başından Beribunun İçinde Ne Yapıcağımı Bilmiyorum.bana Doğru Düzgün Zaman Ayırmıyor Sadece Kendini Düşünüyor Hergün Spor Yapıyor Heryere Gidiyor Bana Sormadan Kafayı Yiycem Çok Zor Durumdayım Sevmesem Allahım Sevgisi Btse Yüreğimde Çekip Gitsem Diyorum Başka Çare Yok
Mutsuz Kadın . 2017-11-15 / 4,5
CEVAP YAZ
Yanlızlıktan Ve Bazı Şeyleri Tek Atlatmaya Çalışmaktan Yoruldum..insanlar A N Bencil İnsanlardan Yoruldum..
Sibel . 2017-11-04 / 4,5
CEVAP YAZ
Sinirlendigin Zaman Hemen Terk Et Ortami Abdest Al 2 Rekat Namaz Kil
Muhammed . 2017-10-12 / 4,5
CEVAP YAZ
Eşim Herseye Sinirleniyor Yeni Doğmuş Bebeğe Bile Bağırıp Kızıyor Yardimci Olun Ne Yapmam Gerekiyor Evde Tv İzleyemiyorum Erken Uyuyamıyorum Çocuğu Unutma Şekli Bile Bağırmaçla Unutmaya Calisiyor
Mehmet Tok . 2017-09-21 / 4,5
CEVAP YAZ
Kız Arkadaşımı Çabuk Sinirlnememden Dolayı Çok Üzüyorum Aklınıza Gelebilecek Herşeye Ani Bir Şekilde Sinirleniyorum Ne Yapmalıyım Onu Üzmek İstemiyorum
Emrah . 2017-09-17 / 4,5
CEVAP YAZ
Çok Çabuk Sinirleniyorum Ondan Sonra Çok Aglıyorum Çok Yanlışlar Yapıyorum O Sinir Esnasında Ne Yapa Bilirim
Melike . 2017-09-10 / 4,5
CEVAP YAZ
Annem Ve Babam Benim Okadar Uzerime Geliyor Ki İnanamassınız Valla
Sanane . 2017-07-29 / 4,5
CEVAP YAZ
Merhaba Yasım 12 Oyun Oynarken Cok Sinirleniyorum Baba Ve Anneme Vuruyorum Herşeyi Kırıyorum Sonrasında Oturup Aglıyorum Cok Ani Sinirleniyorum
Efe Dağdeviren . 2016-09-16 / 4,5
CEVAP YAZ
Merhaba Hocam benim Eşim Aşırı Sinirli Konuları Dinlemeden Aşırı Tepki Veriyor Ve Huzursuzluk Çıkıyor Bu Konuda Yardımınızı Rica Edecektim Ne Yapmam Gerekiyor
H.kalkan . 2016-08-29 / 4,5
CEVAP YAZ
Bende Kendimi Öldürmek İstiyorum Her Yere Zarar Veriyorum Özellikle De Kendime Tabiki, Deliriyorum Resmen Kimseyi Görmüyor Gözüm.
Burcu . 2016-08-17 / 4,5
CEVAP YAZ
Bende Çok Çabuk Sinirleniyorum Ve Kendimden Korkuyorum Karşımdakine Zara Vericem Diye.
Emir . 2016-05-30 / 4,5
CEVAP YAZ
Çok Çabuk Sinirleniyorum Karşımdakine Ya Da Kendime Zarar Verdiğim Gözümde Canlanıyor Bi An Kendimi Zor Bi Şekilde Durdurmaya Çalışıyorum Ne Yapmam Gerekiyor.
Fevzi . 2016-02-01 / 4,5
CEVAP YAZ
Benim Sinirim Kalbime Rahatsızlık Veriyo Ne Yapmalıyım
Lale . 2015-09-26 / 4,5
CEVAP YAZ
Sinir Hastalığı Belirtileri
Sinir Hastalığı Belirtileri
Sinir hastalığı belirtileri, sinir sistemi beyin, beyincik, kafa sinirleri, omurilik ile çevre sinirlerinden oluşmaktadır. Bu alanları etkileyen hastalıklar sinir hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Sinir sisteminin yapısında olan bozukluklar bedenin ...
Kendine Zarar Verme
Kendine Zarar Verme
Kendine zarar verme, davranışı vücudun bölümlerine zarar verme, tekrarlayıcı davranışlar sergileme, bilinçli olma, ölümcül davranışlar olmaması, ortama tahammülsüzlük olmasına rağmen kendi kendine yardım etme, yaşamı tehdit etmemesi olarak tanımlanır...
Psikolojik
Psikolojik
Psikolojik rahatsızlıklar, çeşitli nedenlerle kişinin düşüncesinde, ruh halinde yada davranışlarında sorun olması halidir. Ruh sağlığı ile Ruh hastalığı arasındaki fark nedir? Bazen cevap açıktır, bazen ise değil. Örneğin kafalarının içinde sesler...
Nevrotik
Nevrotik
Nevrotik, duygu bozukluğu yüzünden aşırı şefkat isteme, odaklanamama, güvensizlik, plan yapamama, düşmanca ve saldırgan tutumlar içinde olma, anormal seks davranışları, nefret, kin gibi kişiyi sağlıklı kişilerden ayıran tutum ve davranışlar sergileye...
Paranoya Belirtileri
Paranoya Belirtileri
Aşağıdakilerden en az dördünün olduğu ,genç erişkinlik döneminde başlayan ,başkalarının davranışlarını kotu niyetli şeklinde yorumlayıp, devamlı olarak güvensizlik ve kuşku duyma halidir. 1-Yeterli bir temele dayanmaksızın başkalarının kendisini söm...
Kişilik Bozuklukları
Kişilik Bozuklukları
Kişilik bozuklukları, insanın davranışlarında uzun süreli bozukluklara sebep olan, çevresel veya kalıtsal faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilen hastalıklardır. Modern psikolojide tanımlanmış birçok farklı türü vardır. Toplumda görülme sıklığı %6-1...
Psikolojik Hastalıklar
Psikolojik Hastalıklar
Psikolojik Hastalıklar, Psikoloji insanın ruh halini tanımlayan ruh bilimidir. Duygu ve düşüncelerini dışarı belli edemeyen insanların belirli bir süre sonra kendi sorunlarını kafalarına takarak kendi içlerinde büyütmeleridir. Kişinin ev- sosyal haya...
Kendi Kendine Konuşma
Kendi Kendine Konuşma
Kendi kendine konuşmak, kişinin günlük yaşamda kendi kendine konuşması her zaman bir hastalık olarak algılanmamalıdır. Bu kişinin stresten kurtulması için son derece faydalı olabilir. Ancak farklı türlerde geliştiğinden, tedavi edilecek kişiler iyi a...
Sinir Krizi
Sinir Krizi
Sinir krizi kişinin aşırı derecede sinirlenmesi ve gözü hiçbir şeyi görmeyecek kadar kendini kaybetmesi sonucunda oluşan durumudur. Sinir krizinin en temel nedeni kişinin aşırı derecede strese bağlı kalmasıdır. Sinir genellikle zararlı sonuçlara nede...
Paranoid Şizofreni
Paranoid Şizofreni
Paranoid şizofreni, toplumda yaygın olarak görülen şizofreni türüdür. Bu hastaların dengeli görünen kişiliklerinin altında yatan sorunlarının anlaşılması oldukça güçtür. Dışarıya belirti vermeden tüm sorunlarını içlerinde yaşarlar. Bu kişiler incelen...
Aşırı Sinirlilik
Aşırı Sinirlilik
Aşırı sinirlilik, bu sorunun yaşanması tek başına psikiyatrik bir bozukluk olarak değerlendirilmemelidir. Bu durum bazı psikiyatrik bozuklukların belirtisi olarak kabul edilmelidir. Kişilerde bazı kişilik yapıları ve hastalıklar sinirli olmasına sebe...
Halüsinasyon
Halüsinasyon
Halüsinasyon, bir duyu organını uyarıcı bir nesne ya da uyarıcı başka bir etken olmadan, hissedilen bir duygunun varlığına inanma durumudur. Varsanı olarak ta tabir edilmektedir. Ruh hastalıkları alanında ve tifo, menenjit gibi hastalıklarda, yüksek ...
Paranoid Kişilik Bozukluğu
Paranoid Kişilik Bozukluğu
Paranoid kişilik bozukluğu, bulunan kişiler sürekli şüphe içinde olan, tüm insanlara güvensizlik duyan özelliktedir. Çevresine düşmanca tavırlar sergiler, sürekli huzursuz ve kızgın yapılarıyla bilinirler. Rahatsızlığı bulunan kişiler, tedavi olmak i...
Anksiyete
Anksiyete
Anksiyete, insanların herhangi bir korku veya kaygı anında meydana gelen derin iç sıkıntısı olarak ifade edilmektedir. Anksiyete en küçük bir huzursuzlukta dahi kendisini gösterebilmektedir. Bu durum daha çok kişinin kendi iç haliyle, ruh halindeki b...
Sinir Hastalığı Belirtileri
Sinir Hastalığı Belirtileri
Sinir hastalığı belirtileri, sinir sistemi beyin, beyincik, kafa sinirleri, omurilik ile çevre sinirlerinden oluşmaktadır. Bu alanları etkileyen hastalıklar sinir hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Sinir sisteminin yapısında olan bozukluklar bedenin ...
Kendine Zarar Verme
Kendine Zarar Verme
Kendine zarar verme, davranışı vücudun bölümlerine zarar verme, tekrarlayıcı davranışlar sergileme, bilinçli olma, ölümcül davranışlar olmaması, ortama tahammülsüzlük olmasına rağmen kendi kendine yardım etme, yaşamı tehdit etmemesi olarak tanımlanır...
Mutsuzluk
Mutsuzluk
Mutsuzluk, insanın kendini huzursuz, umutsuz ve karamsar hissetme halidir. Hayattan zevk alınmadığı, monotonluktan ve gündelik sorunlardan sıkıldığı zaman ortaya çıkar. İçine kapanıklılık, diğer insanlarla sıkıntı ve dertlerin paylaşılma...
Narsistik Kişilik Bozukluğu
Narsistik Kişilik Bozukluğu
Narsistik kişilik bozukluğu bulunan kişiler, başkasının düşüncelerine ve isteklerine ilgisiz kalan kişilerdir. Kendini beğenmiş, başkalarının yaşattıklarına ve yaşadıklarına duyarsız kalan, sürekli olarak kendini ön plana çıkarmak...
Aşırı Heyecan
Aşırı Heyecan
Aşırı heyecan, bazı zamanlarda normal kabul edilse de, günlük yaşamı etkileyecek derecede yaşandığında bazı tedbirler alınarak önlenmesi gerekir. Heyecanlanma günlük yaşamda sıkça yaşanan bir duygudur. Yeni bir iş, yeni bir araba,...
Şizofreni Belirtileri
Şizofreni Belirtileri
Şizofreni, ile karşı karşıya kalan kişilerin Dünyaya bakış açısı normal kişilerden daha farklıdır. Şizofreni hastaları, var olmayan sesler duyar, hayaller görür ve karmakarışık duygulara hakimdir. Bu gibi değişiml...
Panik Atakta Görülen Belirtiler
Panik Atakta Görülen Belirtiler
1. Çarpıntı, kalp atışlarını duyumsama, kalbin yerinden fırlayacakmış gibi olması, göğüste basınç bazen sol kola yayılan ağrı ve uyuşmalar... 2. Terleme(Sıcak -Soğuk boşalımlar, bazen üşüme bazen alevlerin basması hissi) 3. Titreme...
Histeri
Histeri
Histeri, diğer adıyla isteri hislerde yoğunluk, davranışlarda taşkınlık, tepkilerde aşırıya kaçma, ani zihinsel ve ya fiziksel değişimler olarak kendini gösteren, genel olarak abartı durumu olarak tanımlanabilecek nevrotik bir...
Ölüm Korkusu
Ölüm Korkusu
Ölüm korkusu, insanlara has bir özelliktir. İnsanlar kendini anlamaya başladığında, bunu yaşamaya başlarlar. Fakat ölümün bilinmeyen şekilde, bilinmeyen bir tarihte ve kesinlikle gerçekleşecek olması belirsizlik içerir. Bu korkuyl...
Paranoya Nedir
Paranoya Nedir
Paranoya nedir sorusuna aşırıya kaçmış korku ve endişe ile tasvir edilen bir rahatsızlık olarak cevap verilebilir. Bu rahatsızlık çoğunlukla psikotik rahatsızlıklarla, bazı durumlarda da psikotik olmayan hallerle de birlikte görül...
Duygular
Duygular
Duygular, insanların yaşamlarında yaşadıkları duygular bulunmaktadır. Bunlar her şeyden önce farkında olunan ve hissedilen yaşantıdır. Bazı durumlarda adı konmasa bile insanın yaşadığı ve farkında olduğu bir şeydir. Bunlar olumlu ...
Mitomani
Mitomani
Mitomani, kişilerde kendi söylediği yalana inanma hastalığıdır. Bu tür hastalar hatalarını örtmek için sürekli yalana başvururlar. Bir süre sonra söyledikleri yalanlara kendileri de inanmaya başlarlar. Zaman içinde kendi vicdanlar...
Şizoid Kişilik Bozukluğu
Şizoid Kişilik Bozukluğu
Şizoid kişilik bozukluğu olan kişiler başkalarıyla yakın ilişki kurmaktan, toplum içine girmekten çekinirler. Bunların kişilik yapıları duygusal açıdan soğuk, içe dönük, yalnız ve karşısındakilere mesafelidir. Başka insanlarla bir...
Kaybetme Korkusu
Kaybetme Korkusu
Kaybetme korkusu, insanların sahip olduklarını kaybetmek istemedikleri zamanlarda yaşanan bir duygudur. İnsanların yaşadığı en büyük korkular arasında yer alır. Bu durum sahip oldukları mutluluğu kaybetmek, yalnız kalmak istememel...
Psikoloji Nedir
Psikoloji Nedir
Psikoloji nedir, hayvan davranışlarının bilişsel süreçleri ile ilgilenen bir bilim dalıdır, cevabı verilebilir. Bu bilişsel süreçler biyolojik, sosyal ve psikolojik süreçleri kapsar. Bu meslekle uğraşanlar psikoloji bilgilerini in...
Stresle Başa Çıkma Yolları
Stresle Başa Çıkma Yolları
Stres, aşırı derecede yaşandığı taktirde zihinsel, ruhsal ve fiziksel açıdan sağlımızı olumsuz yönde etkileyen bir tehdit olarak karşımıza çıkabilir. Stresi ortadan tamamen kaldırmak mümkün olmasa da mücadele etmenin yolları vardır.
Ket Vurma
Ket Vurma
Ket vurma, öğrenme psikolojisinde üzerinde durulan ve zihindeki bilgilerin karıştırılması olarak ifade edilen bir kavramdır. Yeni öğrenilen bir bilgiyle benzer şekilde eski bilginin var olan duruma göre zihinde karışarak bireyin yanlış aktarım...
Sosyopat
Sosyopat
Sosyopat, hoş olmayan davranışlarda bulunan, kurallara ve kanunlara uymayan, verilen cezalardan hiçbir zaman ders almayan hastalığı bulunan insanlara denir. Sosyopati suça yatkınlıktır ve antisosyal kişi bozukluğudur. Hiçbir zaman kurall...
Aşağılık Kompleksi
Aşağılık Kompleksi
Aşağılık kompleksi, bireylerde çocukluk döneminden kalan bir duygudur. Bu duygu kişilerin kendini diğer insanlardan daha yetersiz olarak algılamasıyla yaşanır. Bu duyguyu yaşayan kişilerin bu yaşadıklarını anlamak için konuşma şek...
Konsantrasyon Bozukluğu
Konsantrasyon Bozukluğu
Konsantrasyon bozukluğu pek çok kişide görülen, özellikle de gençlerde daha sık rastlanan bir sorun olmakla birlikte, kişilerde görülen dikkat eksikliğidir. Konsantrasyon kişilerde belirli bir işe ya da eyleme zihinsel açıdan belirli bir ...
Depersonalizasyon
Depersonalizasyon
Depersonalizasyon, kişilerde başka bir ruhsal bozukluk olarak tanımlanamayan, yoğun şekilde sıkıntıya sebep olan bir ya da daha fazla depersonalizasyon dönemleriyle birlikte yaşanır. Yaşanan olgularda ani ve geçici özellikte birey...
Depresyon Belirtileri
Depresyon Belirtileri
Birçok hastalığa bağlı depresyon belirtileri olabilmektedir. Depresyon belirtilerinden yola çıkarak, depresyonun nedenlerine doğru şekillerde eğilip, ona göre bir tedavi yöntemi belirlenmelidir. Sadece depresyon belirtileriyle, d...

 

Psikolojik
Nevrotik
Paranoya Belirtileri
Kişilik Bozuklukları
Psikolojik Hastalıklar
Kendi Kendine Konuşma
Ani Sinirlenme
Sinir Hastalığı Belirtileri
Sinir Krizi
Paranoid Şizofreni
Aşırı Sinirlilik
Halüsinasyon
Paranoid Kişilik Bozukluğu
Anksiyete
Mutsuzluk
Narsistik Kişilik Bozukluğu
Aşırı Heyecan
Şizofreni Belirtileri
Panik Atakta Görülen Belirtiler
Histeri
Ölüm Korkusu
Paranoya Nedir
Duygular
Mitomani
Şizoid Kişilik Bozukluğu
Kaybetme Korkusu
Psikoloji Nedir
Stresle Başa Çıkma Yolları
Kendine Zarar Verme
Ket Vurma
Popüler İçerik
Mutsuzluk
Mutsuzluk
Mutsuzluk, insanın kendini huzursuz, umutsuz ve karamsar hissetme halidir. Hayattan zevk alınmadığı, monotonluktan ve gündelik sorunlardan sıkıldığı...
Narsistik Kişilik Bozukluğu
Narsistik Kişilik Bozukluğu
Narsistik kişilik bozukluğu bulunan kişiler, başkasının düşüncelerine ve isteklerine ilgisiz kalan kişilerdir. Kendini beğenmiş, başkalarının yaşattık...
Aşırı Heyecan
Aşırı Heyecan
Aşırı heyecan, bazı zamanlarda normal kabul edilse de, günlük yaşamı etkileyecek derecede yaşandığında bazı tedbirler alınarak önlenmesi gerekir. Heye...
Şizofreni Belirtileri
Şizofreni Belirtileri
Şizofreni, ile karşı karşıya kalan kişilerin Dünyaya bakış açısı normal kişilerden daha farklıdır. Şizofreni hastaları, var olmayan sesler duyar, haya...
Panik Atakta Görülen Belirtiler
Panik Atakta Görülen Belirtiler
1. Çarpıntı, kalp atışlarını duyumsama, kalbin yerinden fırlayacakmış gibi olması, göğüste basınç bazen sol kola yayılan ağrı ve uyuşmalar... 2. Terl...
Histeri
Histeri
Histeri, diğer adıyla isteri hislerde yoğunluk, davranışlarda taşkınlık, tepkilerde aşırıya kaçma, ani zihinsel ve ya fiziksel değişimler olarak kendi...
Ölüm Korkusu
Ölüm Korkusu
Ölüm korkusu, insanlara has bir özelliktir. İnsanlar kendini anlamaya başladığında, bunu yaşamaya başlarlar. Fakat ölümün bilinmeyen şekilde, bilinmey...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları Sosyal Medya
Psikolojik
Nevrotik
Paranoya Belirtileri
Kişilik Bozuklukları
Psikolojik Hastalıklar
Sablanfi
Kendi Kendime Konuşma
Panik
Eşim Pasif Agresif.
Obsesif
Gizlilik İlkeleri
Güvenlik İlkeleri
Psikolojik Forumları
Bizimle İletişime Geçin
Site Haritası
Facebook
Twitter
Google+
Pinterest
Instagram
Son Forum Konuları
Sablanfi
Kendi Kendime Konuşma
Panik
Eşim Pasif Agresif.
Obsesif
Yardım Sayfaları
Gizlilik İlkeleri
Güvenlik İlkeleri
Psikolojik Forumları
Bizimle İletişime Geçin
Site Haritası
Sosyal Medya
Facebook
Twitter
Google+
Pinterest
Instagram
Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Ağustos - 2018