Paranoya Nedir

Paranoya Nedir

Paranoya nedir sorusuna aşırıya kaçmış korku ve endişe ile tasvir edilen bir rahatsızlık olarak cevap verilebilir. Bu rahatsızlık çoğunlukla psikotik rahatsızlıklarla, bazı durumlarda da psikotik olmayan hallerle de birlikte görülebilir. Rahatsızlık kişinin bir olay karşısında, bu olayın farklı şekillerde gelişebileceğini düşünmesiyle, sınırsız sayılarda çeşitlendirdiği hayal ürünü düşüncelerden oluşur. Halk arasında kişinin aşırı şüpheci olması halinde kullanılan bir deyim olarak bilinir. Bu kişiler sürekli kendisiyle ilgili komploların varlığını düşünerek, endişe duyarlar. Kişiye oldukça fazla zarar veren bu endişelerden çevresindekilerde rahatsız olurlar. Kuruntuların gerçeğe dönüşme fikri, her zaman sıkıntı yaratmaktadır. Bu endişeler ve kuruntular hastalığı karakterize eden tek belirtidir. Kişinin genellikle tek bir konuyla ilgili takıntısı bulunmaktadır. Hastalıkta takip edilme, kıskançlık, hastalanma, zehirlenme, aldatılma gibi niteliği olmayan hezeyanlar bulunmaktadır. Bunların dışında bu hastalığı taşıyanlar, davranışlarıyla da dikkat çekerler. Bu hastalık kişilerde daha çok 30-40 yaşlarından itibaren görülür. Genetik ile ilgisi %10 kadardır. Tedaviye karşı dirençli ve ilerleyici özelliğe sahip bir rahatsızlıktır. Yaşamları boyunca karakterlerine, şahsiyetlerine bağlı, bir düzen içinde ifade edilen tek bir konuyla ilgili takıntılara sahiptir. Bu kişilerle hezeyanları konusunda tartışmaya girmemek gerekir. Onlar bu hezeyanlarını mezara kadar götürecektir. Üzerlerine fazla gidenleri düşman olarak adlandırabilirler.

Paranoya yerleşmeden hastanın geçirdiği evreler nelerdir?

Dikkat ve analiz evresi: Hasta sürekli olarak etrafında olup biteni kontrol ederek, kendisine karşı yapılacak davranışları keşfetmeye çalışır. Hezeyanlarını besleyecek, destekleyecek olanları belirler.

Perseküsyon dönemi: Hastada hezeyanların ortay çıktığı dönemdir. Saplantısının olduğu konuda tedbirler almaya başlar. Öldürülme korkusu varsa korunmaya, gasp edilecek bir şeyi varsa korumaya çalışır. Bulunduğu yeri, yollarını değiştirir. Gerekirse başka yere göç ederler. Bulunduğu ortamlarda kapı ve pencereleri kontrol eder, dinleme cihazları ararlar.

Büyüklük hezeyanlar dönemi: Önceki devrelerle birlikte gelişme gösteren bu dönemde, hastanın kendini büyük görmesi, başkalarını yönlendiren olarak algılaması sebebiyle çekemeyenlerin olduğunu düşünmesidir. Hastalarda dikkat ve hafıza yükselmiş, hezeyanıyla ilgili olarak daha fazla artış göstermiştir.

Paranoyanın en bilinen türleri nelerdir?

Kötülük paranoyası: Hastanın çevresini düşman olarak görmesi, etrafında komplo üretmesi, kendinin kurban edileceği fikri yaygın olan paranoyalardır.

Hak iddiası: Bu hastalar sürekli olarak mahkemelerde zaman geçirirler. Haklarının ellerinden alındığını iddia ederek, kendilerine komplo kurulduğunu söylerler.

Keşif hezeyanlı paranoya: Yapılmış olan keşiflerden birinin kendi keşfi olduğunu iddia eden kişilerdir. Ya da uçuk bir keşif yaptığını iddia eder. Bu keşfini kabul ettirmek için uğraşır.

Büyüklük paranoyası: Toplum için en tehlikeli hastalardır. Bu hastalar peygamber olduklarını, mehdi olduklarını ya da insanları kurtaracak biri olduklarını iddia ederler. Bu kişiler telkinle etrafına birçok insanı toplayabilir. Dikkat çekmeyi başarırlar. Bilinçsiz insanları peşlerinden sürüklerler. Kendisine engel olmak isteyenlere zarar verebilir, tecavüz edebilirler. İnsanlarla miting yapar, gösteriler düzenlerler. Bu kişiler bazı durumlarda büyük bir lider konumuna gelebilirler.

Kıskançlık paranoyası: Tehlikeli durumları içeren paranoya türleridir. Eşinin, sevgilisinin ihanetini ispat etmek için sürekli delil peşinde koşan hastalar, herkesten şüphe ederler. Bu kişilerin eşleri ya da sevgilileri çok zor bir hayat geçirirler. Sonucunda cinayetlerin bile işlendiği görülür. Bunun sonucunda ceza kanunumuza göre muhakemelerinin olmamasından dolayı cezada almazlar.

Paranoya belirtileri nelerdir?

  • Herhangi bir neden yokken başkaları tarafından aldatıldığından, sömürüldüğünden kuşku duymak.
  • Çevresindeki insanların güvenilirliğinden ve bağlılığından şüphe duymak.
  • Söyleyeceklerinin kötü niyetle kullanılacağını düşündüklerinden sır vermeyi istemezler.
  • Normal sözlerden dolayı aşağılandığını hissetmek.
  • Kin tutar ve haksızlıkları affetmez.
  • Kendinin algıladığı olayları karakterine ve kişiliğine saldırı olarak algılayıp, öfkeyle tepki göstermek.
  • Herhangi bir nedene dayanmadan aldatıldığını düşünmek.
Son Güncelleme : 01.12.2018 18:34:31
Paranoya Nedir ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Sayfayı Düzenle Düzenleme Geçmişi

Paranoya Nedir Yorumları

şifre Kırmızı sayı

13 Yorum Yapılmış "Paranoya Nedir"
BEN BÖYLE BİRİSİNİ TANIDIM VE GERÇEKTEN HAYATI HEM KENDİLERİNE HEM DE ÇEVRELERİNE DAR EDİYOR BU TARZ İNSANLAR BİRAZ ŞÜPHE HERKES DE OLUR AMA BİR İNSAN SÜREKLİ HERŞEYİN İSPAT EDİLMESİNİ İSTİYOR EŞİNİN ONU ALDATTIĞINI İDDA EDİYORSA VE YA EŞİNİ SÜREKLİ TAKİP EDİP HAYATININ HER ALANINI KISITLIYOR DÜŞMAN GİBİ DAVRANIYOR HAKARET ETMEDE CANINI ACITMADA HİÇ ÇEKİNMİYORSA EVİNE MİSAFİRLİĞE GİTTİĞİ AİLE DOSTUNUN EŞİNDEN DAHİ ARANIZDA BİR ŞEY Mİ VAR ?? DİYE ŞÜPHE DUYUYORSA VE YA HER ZAMAN İÇTİĞİNİZ SİGARAYI MARKETTE BULAMAYIP FAKLI MARKA SİGARAYI NİYE ALDIĞINIZI GÜNLERCE SORGULUYOR VE UFACIK HATALARINIZI BİLE HER GÜN ABARTARAK BÜYÜTEREK YÜZÜNÜZE VURUYORSA ÜZGÜNÜM AMA SİZDE BİR PARANOYAK İLE VE YA PARANOİD KİŞİLİK BOZUKLUĞU OLAN BİRİSİYLE BERABERSİNİZ DEMEKTİR. KAFALARINDA OLAYLARI O KADAR GÜZEL KURGULARLAR Kİ SİZ BİLE KENDİNİZDEN ŞÜPHE DUYABİLİRSİNİZ ALDATILDIĞINA İNANIRSA BU İNSANLAR HER OLAYI KURGULAYIP BUNA BAĞLARLAR VE SİZDE KENDİNİZİ SÜREKLİ AÇIKLAMA YAPARKEN BULURUSUNUZ. UZMANLARIN DEDİĞİNE GÖRE KESİN,NET,ŞEFFAF OLMAK GEREKİRMİŞ VE HİÇ BİR ŞEKİLDE İSPAT YOLUNA GİDİLMEMELİYMİŞ ZİRA BİR KERE İSPAT YOLUNU SEÇERSENİZ TEKRAR TEKRAR SİZDEN HER KONUDA İSPAT İSTERMİŞ... ALLAH BU İNSANLARLA YAŞAYANLARA YARDIM ETSİN..
Aristo . 26.06.2018
CEVAP YAZ
Bu belirtiler bütün insanlarda görülen bilir, mesala güven kaybı yada sürekli çıkara dayalı ilişkiler tüm toplumlarda bulunur, zaten bu yaratılışın kendinde vardir.
Mavi . 06.01.2018
CEVAP YAZ
Bu belirtilerin bazıları bendede var ben şimdi paranoyak mı oluyorum acaba??
Hasan Basan . 25.10.2017
CEVAP YAZ
Ben paranoyak mıyım bilmiyorum. Çünkü kendim için birtakım hikayeler yazıyorum ve yazdıklarımda başrol karakterlerim hep herkesten önlem alan,hiç kimseye hiçbir şeyini anlatmayan,ve kendini korumakta her zaman haklı çıkan birileri oluyor. Ama ben gerçek hayatta kimse için bana düşman mı demedim. Benim gibi birisine paranoyak diyebilir miyiz?
Alter Ego . 06.09.2016
CEVAP YAZ
Bende bütün paranoya belirtileri var ve bundan rahatsızlık duymuyorum aksine beynimi sürekli dinç tutuyor ve bir şeyleri sürekli sorgulamaya düşünmeye itiyor.
Önemsiz Birisi . 03.09.2016
CEVAP YAZ
paranoya ya tüküreyim, kitap okuyun,sinavlara hazirlanin,biseyiniz kalmaz
Misafir . 01.02.2016
CEVAP YAZ
Galiba bende kötülük paranoyası yaşıyorum sürekli ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.
Hakan . 18.01.2016
CEVAP YAZ
paronayak bi kişiyim nasıl tedavi olabilirim.
Özlem . 26.02.2015
CEVAP YAZ
gelecek korkusu var yarın ne yapacağım veya olayları akışına bırakamıyorum. Anında olacak yoksa bende sıkıntı yaratıyor.
İsmet Yılmaz . 09.09.2014
CEVAP YAZ
Parolaya belirtileri nediri okudum hepsi cok dogru bunun icin tedavi aliyorum birde bu isin icie olkok girdimi ben kendemi tanımıyorum yukarda yazilsnlsrin hepsi dogru bu yüzden eşimden ve çocuğundan ayrılık yaşıyoruz alko tedavidide alıyorum ama değişen bişey yok cunku onlsri ksyip etim hepsi benim yüzümden eğer bunu okuyupta hala devam eden atkadadlar varsa yapmasın sadece tek kalıyorsunuz tek allah yardimciniz olsun
Vedat Göç . 03.08.2014
CEVAP YAZ
bayan arkadaşımda kıskançlık paronayası var, aynı zamanda telefonda konuşurken ve mesajlarında benim bile ağzıma alamayacağım küfürleri sıralıyor.belirtilerin hemen hemen hepsi tutuyor ben onu çok seviyorum ona bu rahatsızlığını atlatabilmesi için nasıl yardım edebilirim ne olur yardım edin.
Mustafa Koşar . 21.07.2014
CEVAP YAZ
Merabalar ciddi konuda sıkıntılarım var ben 1 yıllık eviyim eşimin paranoid kişilik bozukluğu tanısı konuldu.Evliliğimizde birgün bile yüzümü güldürmede hep kıskançlığı hep agresifliği beni çok yıprattı ama eşimi seviyorum sizce ne yapmalıyım.
Asiye . 29.01.2014
CEVAP YAZ
benim eşim çok kıskanç her en her yerde beni takip ediyor acaba kıskançlık paranoyasımı var ve ya kişilik bozukluğumu iki doktora gittik biri paranoya diğer dr ise kişilik bozukluğu dedi nedir acaba
Esra . 03.12.2013
CEVAP YAZ
Psikolojik
Psikolojik
Psikolojik rahatsızlıklar, çeşitli nedenlerle kişinin düşüncesinde, ruh halinde yada davranışlarında sorun olması halidir. Ruh sağlığı ile Ruh hastalığı arasındaki fark nedir? Bazen cevap açıktır, bazen ise değil. Örneğin kafalarının içinde sesler...
Nevrotik
Nevrotik
Nevrotik, duygu bozukluğu yüzünden aşırı şefkat isteme, odaklanamama, güvensizlik, plan yapamama, düşmanca ve saldırgan tutumlar içinde olma, anormal seks davranışları, nefret, kin gibi kişiyi sağlıklı kişilerden ayıran tutum ve davranışlar sergileye...
Paranoya Belirtileri
Paranoya Belirtileri
Aşağıdakilerden en az dördünün olduğu ,genç erişkinlik döneminde başlayan ,başkalarının davranışlarını kotu niyetli şeklinde yorumlayıp, devamlı olarak güvensizlik ve kuşku duyma halidir. 1-Yeterli bir temele dayanmaksızın başkalarının kendisini söm...
Kişilik Bozuklukları
Kişilik Bozuklukları
Kişilik bozuklukları, insanın davranışlarında uzun süreli bozukluklara sebep olan, çevresel veya kalıtsal faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilen hastalıklardır. Modern psikolojide tanımlanmış birçok farklı türü vardır. Toplumda görülme sıklığı %6-1...
Psikolojik Hastalıklar
Psikolojik Hastalıklar
Psikolojik Hastalıklar, Psikoloji insanın ruh halini tanımlayan ruh bilimidir. Duygu ve düşüncelerini dışarı belli edemeyen insanların belirli bir süre sonra kendi sorunlarını kafalarına takarak kendi içlerinde büyütmeleridir. Kişinin ev- sosyal haya...
Kendi Kendine Konuşma
Kendi Kendine Konuşma
Kendi kendine konuşmak, kişinin günlük yaşamda kendi kendine konuşması her zaman bir hastalık olarak algılanmamalıdır. Bu kişinin stresten kurtulması için son derece faydalı olabilir. Ancak farklı türlerde geliştiğinden, tedavi edilecek kişiler iyi a...
Ani Sinirlenme
Ani Sinirlenme
Ani sinirlenme, insanları ani bir şekilde etkileyen, sebepsiz yere oluşan bir durumdur. Kan beynime sıçradı gibi sözlerle ifade edilen sinirlenme halinde vücutta fazla miktarda adrenalin salgılanır. Bu kişinin stres halini anlatır. Vücutta çok kısa b...
Sinir Hastalığı Belirtileri
Sinir Hastalığı Belirtileri
Sinir hastalığı belirtileri, sinir sistemi beyin, beyincik, kafa sinirleri, omurilik ile çevre sinirlerinden oluşmaktadır. Bu alanları etkileyen hastalıklar sinir hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Sinir sisteminin yapısında olan bozukluklar bedenin ...
Sinir Krizi
Sinir Krizi
Sinir krizi kişinin aşırı derecede sinirlenmesi ve gözü hiçbir şeyi görmeyecek kadar kendini kaybetmesi sonucunda oluşan durumudur. Sinir krizinin en temel nedeni kişinin aşırı derecede strese bağlı kalmasıdır. Sinir genellikle zararlı sonuçlara nede...
Paranoid Şizofreni
Paranoid Şizofreni
Paranoid şizofreni, toplumda yaygın olarak görülen şizofreni türüdür. Bu hastaların dengeli görünen kişiliklerinin altında yatan sorunlarının anlaşılması oldukça güçtür. Dışarıya belirti vermeden tüm sorunlarını içlerinde yaşarlar. Bu kişiler incelen...
Aşırı Sinirlilik
Aşırı Sinirlilik
Aşırı sinirlilik, bu sorunun yaşanması tek başına psikiyatrik bir bozukluk olarak değerlendirilmemelidir. Bu durum bazı psikiyatrik bozuklukların belirtisi olarak kabul edilmelidir. Kişilerde bazı kişilik yapıları ve hastalıklar sinirli olmasına sebe...
Halüsinasyon
Halüsinasyon
Halüsinasyon, bir duyu organını uyarıcı bir nesne ya da uyarıcı başka bir etken olmadan, hissedilen bir duygunun varlığına inanma durumudur. Varsanı olarak ta tabir edilmektedir. Ruh hastalıkları alanında ve tifo, menenjit gibi hastalıklarda, yüksek ...

 

Psikolojik
Nevrotik
Paranoya Belirtileri
Kişilik Bozuklukları
Psikolojik Hastalıklar
Kendi Kendine Konuşma
Ani Sinirlenme
Sinir Hastalığı Belirtileri
Sinir Krizi
Paranoid Şizofreni
Aşırı Sinirlilik
Halüsinasyon
Paranoid Kişilik Bozukluğu
Anksiyete
Mutsuzluk
Narsistik Kişilik Bozukluğu
Aşırı Heyecan
Şizofreni Belirtileri
Panik Atakta Görülen Belirtiler
Histeri
Ölüm Korkusu
Paranoya Nedir
Duygular
Mitomani
Şizoid Kişilik Bozukluğu
Kaybetme Korkusu
Psikoloji Nedir
Stresle Başa Çıkma Yolları
Kendine Zarar Verme
Ket Vurma
Popüler İçerik
Paranoid Kişilik Bozukluğu
Paranoid Kişilik Bozukluğu
Paranoid kişilik bozukluğu, bulunan kişiler sürekli şüphe içinde olan, tüm insanlara güvensizlik duyan özelliktedir. Çevresine düşmanca tavırlar sergi...
Anksiyete
Anksiyete
Anksiyete, insanların herhangi bir korku veya kaygı anında meydana gelen derin iç sıkıntısı olarak ifade edilmektedir. Anksiyete en küçük bir huzursuz...
Mutsuzluk
Mutsuzluk
Mutsuzluk, insanın kendini huzursuz, umutsuz ve karamsar hissetme halidir. Hayattan zevk alınmadığı, monotonluktan ve gündelik sorunlardan sıkıldığı...
Narsistik Kişilik Bozukluğu
Narsistik Kişilik Bozukluğu
Narsistik kişilik bozukluğu bulunan kişiler, başkasının düşüncelerine ve isteklerine ilgisiz kalan kişilerdir. Kendini beğenmiş, başkalarının yaşattık...
Aşırı Heyecan
Aşırı Heyecan
Aşırı heyecan, bazı zamanlarda normal kabul edilse de, günlük yaşamı etkileyecek derecede yaşandığında bazı tedbirler alınarak önlenmesi gerekir. Heye...
Şizofreni Belirtileri
Şizofreni Belirtileri
Şizofreni, ile karşı karşıya kalan kişilerin Dünyaya bakış açısı normal kişilerden daha farklıdır. Şizofreni hastaları, var olmayan sesler duyar, haya...
Panik Atakta Görülen Belirtiler
Panik Atakta Görülen Belirtiler
1. Çarpıntı, kalp atışlarını duyumsama, kalbin yerinden fırlayacakmış gibi olması, göğüste basınç bazen sol kola yayılan ağrı ve uyuşmalar... 2. Terl...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Psikolojik
Nevrotik
Paranoya Belirtileri
Kişilik Bozuklukları
Psikolojik Hastalıklar
Sablanfi
Kendi Kendime Konuşma
Panik
Eşim Pasif Agresif.
Obsesif
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Sablanfi
Kendi Kendime Konuşma
Panik
Eşim Pasif Agresif.
Obsesif
Yardım Sayfaları
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Temmuz - 2019