İmgeleme Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024

İmgeleme Türleri ve Özellikleri

İmgeleme, kişinin zihinsel olarak herhangi bir olguyu canlandırmasıdır. Bu durum imajinasyon olarak tanımlanabilir. İmgelemenin bireysel dönüşümlerde kullanılan telkinlerle kombine edilmesiyle, dönüşümün yoğunluğunu ve hızını arttıran zihinsel bir araç olduğu çalışmalarla belirlenmiştir.

İmgelemenin bilimsel açıklaması nedir?

İnsanlar gün içinde farkında bile olmadan çok sayıda imgeleme yapmaktadır. Bunların çoğunluğu kişilerin temel ihtiyaçları olduğu zaman irade dışında gerçekleşir. Örneğin kişinin acıkması halinde canının istediği bir besini düşünmesi, bunu zihninde canlandırması bir imgelemedir. Bunun yapılması kişinin zihnini kısa sürede tatmine çalışır, ancak yemek yeme fiziksel olarak yapılmadığı sürece yemek yeme isteği daha fazla artar. İmgeleme araştırmalarında ilginç bulgulara ulaşılmıştır. İmgelemeyi yapan kişi kendi lehine karar verme eğilimi göstermektedir. Yani imgeleme yaptığı olgu doğrultusunda karar karar vererek, bu doğrultuda karar verme eğilimi göstermektedir. Buna örnek vermek gerekirse kendini yemek yerken imgeleyen kişi, ardından yemek yeme eylemini gerçekleştirmeye girer.

İmgelemede insan beyninin çalışma prensipleri

İnsan beyni bir kararı vermeden önce, bu kararın faydalarını ve olumsuz sonuçlarını kararla ilişkilendirdiği söylemlerin doğrultusunda belirlemektedir. Bu kişinin dış dünyadan bağımsız olarak kendi algısal durumuyla belirlenir. Eğer kararın faydaları daha fazlaysa bu şekilde harekete geçilir, zararları fazlaysa bunun gerçekleştirilmesi yapılmaz. Eğer beyin sesli bir şekilde konuşuyor olsaydı, ben bu kararı verdim, çünkü bana faydası daha çok gibi bir cümle söylenirdi. Bu fayda ve zarar oranı insan beyninin algısal duruşuyla alakalıdır. Kişi yemek yediğini imgelediğinde eğer karnı acıkmışsa, fayda algısı zarar algısına göre daha ağır basacaktır. Bu imgeleme kişinin yemek yeme doğrultusunda karar vermesini sağlayacaktır. Ancak kişi diyet yapıyorsa, yemek yeme ile ilgili imgeleme yapılması bireyin yaptığı diyeti kenara bırakması ve yemek yemesiyle sonuçlanacağından, zarar olgusu artacaktır. Bunun zararlı bir imgeleme olduğu söylenebilir. Kişinin yemek yeme kararını aldığında vücudunun fit olduğunu düşünür, bunu hayal ederse burada zarar olgusu ağır basacak ve yemek yeme kararı verilmesi oranını düşürecektir. Sigarayı bırakma çabasında olan kişinin, bu sırada sigara içtiğini düşünmesi sigara bırakma olasılığını azaltmaktadır. Bu sebeplerden dolayı imgelemenin temeli imajinasyon yapılan nesnenin daima hedefler doğrultusunda kurulmalıdır. Diyet yapan kişiler kendilerine hedef olarak, sağlıklı bir yaşamı ve düzgün bir vücudu almalıdır. Bu yüzden diyet yapan kişiler bunları imgelemelidir. Eğer diyet yapma ve yemek yememe imgeleme yapılırsa, zarar olasılığı artacağından bu hatalı bir imgeleme olacaktır. Kişiler her gün farkında olmasalar da kendi ihtiyaçları doğrultusunda bilinçaltında çok sayıda imgeleme yaparlar. İmajinasyonların bilinçli olarak, irade doğrultusunda ve hedefler ışığında yapılması, kişinin hedeflerine ulaşmasında zihnindeki engelleri aşmalarına bir örnek olacaktır.

İmgeleme yapılırken dikkat edilmesi gerekenler nedir?

İmgeleme yaparken kişinin zihninde hedefini içeren görüntüleri en küçük detayına kadar incelemesi gerekir. Düzgün, fit görünümlü bir görünüm için, gözünüzde canlandırdığınız görüntüde üzerinizdeki giysileri, çevrenizdeki kişileri ve ortamdaki tüm detayları incelemeniz gerekir. Düşüncelerimiz evrene yaymış olduğumuz enerjidir. Benzer enerjiler birbirini çeker. Bu nedenle düşüncelerimizi ne istediğimize göre şekillendirebilirsek, yapacağımız imgelemelerle bunu kuvvetlendirirsek ve detaylandırırsak, isteklerimiz ve düşüncelerimiz bizlere çok hızlı şekilde gelecektir. Araştırmalar bir nesneye bakıldığında, beynin bir bölümünün aktif hale geldiğini tespit etmiştir. Ardından bu nesnenin imgelenmesi sırasında beynin aynı bölümünün aktif olduğunu belirlemiştir. Yani güzel çiçekleri gördüğünüzde beyninizin bir bölümü aktif olurken, aynı çiçekleri imgeleme yaptığınızda da beynin aynı bölümü aktif olmaya devam ediyor. Beyinde bulunan hipofiz bezi imgelediklerinizle uyumlu olacak frekanstaki kimyasalları salgılayarak, vücuda veriyor. Bundan anlaşılması gereken beyin gerçek ve imgelenen arasındaki farkı ayırt edemiyor.

İmgeleme Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Hızlı Konuşma

Hızlı Konuşma

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Agorafobi ve Paniğin Tarihçesi

Agorafobi ve Paniğin Tarihçesi

Sinir Sıkışması Ameliyatı

Sinir Sıkışması Ameliyatı

Sinir Hücresinin Özellikleri

Sinir Hücresinin Özellikleri

Aşk Acısı Belirtileri ve Tedavisi

Aşk Acısı Belirtileri ve Tedavisi

Kararsızlık Duygu Türleri ve Özellikleri

Kararsızlık Duygu Türleri ve Özellikleri

Güncel

Kendini Tokatlamak

Kendini Tokatlamak

Güncel

Dissosiyatif Kişilik Bozukluğu

Dissosiyatif Kişilik Bozukluğu

Güncel

Endişe Belirtileri ve Tedavisi

Endişe Belirtileri ve Tedavisi

Kaçış Sendromu Nedir?

Kaçış Sendromu Nedir?

Bunalım Belirtileri ve Tedavisi

Bunalım Belirtileri ve Tedavisi

Antidepresan Depresif Hastalıklar İçin Kullanılan İlaçlardır

Antidepresan Depresif Hastalıklar İçin Kullanılan İlaçlardır

Bir İnsanın Ruhsal Gücü

Bir İnsanın Ruhsal Gücü

Demans Belirtileri ve Tedavisi

Demans Belirtileri ve Tedavisi

Psikolojik

Psikolojik