Obsesif

Obsesif

Obsesif, günlük yaşamda ortaya çıkan endişe, evham ve takıntılarla ortaya çıkan, bunları çözümlemeden rahat edemeyen obsesif kompulsif bozukluğu bulunan kişilerdir. Bu sorunlar kişinin günlük yaşamını etkileyecek düzeydedir.

Obsesif kompulsif bozukluk nedir?

Obsesyon denilen kişinin engel olamadığı, zihninden uzaklaştıramadığı fikirler ve düşüncelerin, kompulsiyon denilen tekrarlayıcı davranış ve zihinsel eylemlerle oluşan ruhsal hastalıktır. Bu bir takıntı hastalığıdır. Yaşanan kompulsiyon ve obsesyonlar toplumlarda farklılıklar gösterebilir. Bu rahatsızlık toplumda çoğunlukla ergenlik döneminde görülmesine rağmen, herhangi bir yaşta görülmesi mümkündür. Kadınları daha fazla etkisi altına almaktadır.

Obsesif kompulsif belirtileri nelerdir?

 • Bulaşma obsesyonu ve Temizlik kompulsiyonu: Kişilerin giysilerine ve bedenine toz, kir, kimyasal maddeler, zehir, deterjan gibi etkenlerin bulaşacağına dair takıntıları olması ve bunları gidermek için yaptıkları davranışları içermektedir. Bu kişilerdeki farklı maddelerin elbiselerine ve bedenlerine bulaşma düşüncesi bulaş obsesyonu, bunları gidermek için yaptıkları davranışlar temizlik kompulsiyonunu oluşturur.
 • Kuşku obsesyonu ve kontrol kompulsiyonu: Bunlar kişilerde görülen en sık bozukluklardır. Kişilerin kapının açık kalması, kilitlerin kapanmamış olması, ocağın açık unutulmuş olması, elektrikli cihazların açık bırakılması gibi kuşku obsesyonları, bunların defalarca kontrol edilmeleri kontrol kompulsiyonunu oluşturur. Bunlar yaşamın değişik alanlarında görülebilir. Bazı hallerde başkalarına zarar verme, kötü sözler söyleyebilme, elinde olmadan yanındakilere zarar verme düşünceleri şeklinde de obsesyonlar yaşanabilir.
 • Cinsel içerikli obsesyon: Bazı obsesif kişilerde yaşına, toplumdaki durumuna, kendine yakıştırmadığı cinsel içerikli obsesyon bulunur. Hasta kadınların çevrelerindeki erkeklerle ilgili cinsel hayaller kurmaktan kendini alıkoyamaması bu tarz obsesyon örneklerindendir.
 • Dini içerikli obsesyon: Yoğun dini inançlara sahip olan toplumlarda yaşanan bu obsesyonlar, kişinin dini inançlarıyla zıtlık oluşturan dini takıntılarla yaşanır. İbadetlerini tam olarak yerine getirdiği halde, Allah'ın varlığından kuşku duymak, hastaların yaşayabileceği dini içerikli obsesyonlar arasındadır.
 • Simetri obsesyonu ve kompulsiyonları: Bu da sık görülen bozukluklar arasında yer alır. Hastaların yaşamında düzen ve simetri gereksinimi hakimdir.
 • Dokunma kompulsiyonları: Obsesif hastaların davranışlarından önce önemsedikleri bir eşyaya dokunma gereksinimi duymasıdır.
 • Sayma kompulsiyonu: Hastaların günlük işlerini belli bir sayıya kadar yapmadıklarında, işlerinin yolunda gitmeyeceği düşüncesiyle bu sayıya ulaşana kadar çabalama gereksinimi duymasıdır.
 • Saklama ve biriktirme kompulsiyonları: Hastaların ileride ihtiyaç olabilir düşüncesiyle, her türlü eşyayı biriktirme ve saklama gereksinimi duymasıdır.
 • Batıl inançlar, uğurlu ve uğursuz sayılan renkler ve sayılar: Hastaların kültürel yapılarının bir gereği olan inançları, uğursuz veya uğurlu olarak gördüğü renkleri ve sayıları olabilir. Bunlar yaşamı engelleyecek şekilde sıkça yaşandığında, hastalık olarak değerlendirilmelidir.

Obsesif kompulsif nedenleri nedir?

 • Genetik nedenler: Hastaların anne ve babasında, birinci derece akrabalarında bu hastalığın görülmüş olması durumunda, hastalığın kalıtımsal olabileceği düşünülmektedir.
 • Beynin işlevlerinde bozukluk ve serotonin hormonu: Beynin içerisindeki sinirsel iletimde rol oynayan serotonin hormonunda bozukluk olması ve beynin işlevlerinde bozulma olması halinde bunların hastalığa neden olabileceği düşünülmektedir.
 • Çocukluk çağında yaşanan travmalar: Hastaların çocukluk döneminde cinsel istismar gibi travmalara maruz kalması, stres yaşamasına neden olabilecek sorunların olması halinde hastalığın oluşmuş olabileceği düşünülmektedir.
 • Kişilik özellikleri: Hastaların yapı itibarıyla kuralcı, katı, titiz ve mükemmeliyetçi olmaları bu hastalığa zemin hazırladığı kabul edilebilir.

Obsesif kompulsif tedavisi nasıl yapılır?

Hastalık yaşamı güçleştiren, iş, aile ve sosyal yaşamdaki etkinlikleri kısıtlayabilen, hastaların yaşam seviyesini düşüren özelliklere sahiptir. Kronikleşme oranının yüksek olması, hastalığın tedavisinin önemini vurgulamaktadır. Tedavi farklı şekillerde uygulanabilir.

İlaç tedavisi: Tedavide serotonin seviyeleri üzerinde etkili olabilen ilaçlar fayda sağlamaktadır. Özellikle serotonin geri alım engelleyicileri olan ilaçlar yaygın olarak kullanılmaktadır. İlk dönemlerde ilaçlar baş ağrısı, bulantı, midede huzursuzluk, uyku bozukluğu gibi etkilere sebep olabilir. İlaçların etkisi iki hafta kadar sonra görülmeye başlar. Sonuçların olumlu olup olmadığı için, kullanımdan sonra 10 hafta kadar geçmesi beklenmelidir. İlaçların etkili olması halinde, ihtiyaç halinde doz arttırılarak, en az 2 yıllık bir tedavi uygulanmalıdır.

Bilişsel davranışçı tedavi uygulaması: Hastalar düşüncelerinden kaçınma yoluyla bunlarla başa çıkmaya çalışırlar. Bunu yapsalar bile, düşüncelerde artış ve kısır döngü oluşmasına engel olamazlar. Bu tedavi yönteminde hastanın kaygı duyduğu davranışlarına sebep olan düşünceler ile karşı karşıya gelmesi ve bunun sonucunda oluşan kaygıları azaltmak için oluşan davranışları engelleme amaçlanır. Rahatsızlık veren düşüncelerin oluşturduğu kaygıyı engelleyerek, hastanın buna alışmasını sağlamaya çalışılır. Bu yapılan alıştırma tedavileri hastalara fayda sağlayabilir. Hastalar korkularıyla yüzleşmektedirler. Bilişsel yapılan tedavilerde, düşünceler nedeniyle oluşan sorumluluk duygusu azaltılmaya çalışılır. Sorumluluk olmadığında hastalar tekrarlama davranışlar içerisine girmeyecektir. Düşüncelerin gerçek olmadığı anlatılmaya çalışılmaktadır. Hastada ortaya çıkan düşüncelerin hangi hatalardan kaynaklandığı araştırılır. Bilişsel hatalar belli olduktan sonra, hastanın düşüncelerinin daha gerçekçi düşünceler ile değiştirilme çalışmaları yapılır. Bunların neticesinde düşüncelerinin düşündüğü sonuçları vermediğini anlayan hastalar, iyileşme belirtileri göstermektedir. Uygulanan bu tedavi hem hastalığın tedavi edilmesinde, hem de yeniden oluşmasını önlemede faydalı olmaktadır. Tek başına uygulanabileceği gibi, ilaç tedavisi ile birlikte uygulanabilir. Tedavi döneminde hastaların ailesi ve çevresindeki kişilerden destek alması da, tedaviye olumlu olarak yansımaktadır.

Son Güncelleme : 15.11.2018 09:44:38
Obsesif ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Sayfayı Düzenle Düzenleme Geçmişi

Obsesif Yorumları

şifre Kırmızı sayı

1 Yorum Yapılmış "Obsesif"
EVRENİN YUCE MIMARINA SONSUZ SUKRANLAR BEN VE BENIM GIBILERE BU SAYFALARI OLUSTURANLARI TANIMASM BILE OKUMAMIMI SAGLADIKLARI ICIN YASAYANLARA SAGLIK OLENLERE NUR ICINDE VEYA IYI BIR TOPRAKTA OLMALARINI DILIYORUM TABELACIADNA IZMIR SAGLICAKLA KALIN
Adnan Kılınçcı . 17.10.2014
CEVAP YAZ
Psikolojik
Psikolojik
Psikolojik rahatsızlıklar, çeşitli nedenlerle kişinin düşüncesinde, ruh halinde yada davranışlarında sorun olması halidir. Ruh sağlığı ile Ruh hastalığı arasındaki fark nedir? Bazen cevap açıktır, bazen ise değil. Örneğin kafalarının içinde sesler...
Nevrotik
Nevrotik
Nevrotik, duygu bozukluğu yüzünden aşırı şefkat isteme, odaklanamama, güvensizlik, plan yapamama, düşmanca ve saldırgan tutumlar içinde olma, anormal seks davranışları, nefret, kin gibi kişiyi sağlıklı kişilerden ayıran tutum ve davranışlar sergileye...
Paranoya Belirtileri
Paranoya Belirtileri
Aşağıdakilerden en az dördünün olduğu ,genç erişkinlik döneminde başlayan ,başkalarının davranışlarını kotu niyetli şeklinde yorumlayıp, devamlı olarak güvensizlik ve kuşku duyma halidir. 1-Yeterli bir temele dayanmaksızın başkalarının kendisini söm...
Kişilik Bozuklukları
Kişilik Bozuklukları
Kişilik bozuklukları, insanın davranışlarında uzun süreli bozukluklara sebep olan, çevresel veya kalıtsal faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilen hastalıklardır. Modern psikolojide tanımlanmış birçok farklı türü vardır. Toplumda görülme sıklığı %6-1...
Psikolojik Hastalıklar
Psikolojik Hastalıklar
Psikolojik Hastalıklar, Psikoloji insanın ruh halini tanımlayan ruh bilimidir. Duygu ve düşüncelerini dışarı belli edemeyen insanların belirli bir süre sonra kendi sorunlarını kafalarına takarak kendi içlerinde büyütmeleridir. Kişinin ev- sosyal haya...
Kendi Kendine Konuşma
Kendi Kendine Konuşma
Kendi kendine konuşmak, kişinin günlük yaşamda kendi kendine konuşması her zaman bir hastalık olarak algılanmamalıdır. Bu kişinin stresten kurtulması için son derece faydalı olabilir. Ancak farklı türlerde geliştiğinden, tedavi edilecek kişiler iyi a...
Ani Sinirlenme
Ani Sinirlenme
Ani sinirlenme, insanları ani bir şekilde etkileyen, sebepsiz yere oluşan bir durumdur. Kan beynime sıçradı gibi sözlerle ifade edilen sinirlenme halinde vücutta fazla miktarda adrenalin salgılanır. Bu kişinin stres halini anlatır. Vücutta çok kısa b...
Sinir Hastalığı Belirtileri
Sinir Hastalığı Belirtileri
Sinir hastalığı belirtileri, sinir sistemi beyin, beyincik, kafa sinirleri, omurilik ile çevre sinirlerinden oluşmaktadır. Bu alanları etkileyen hastalıklar sinir hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Sinir sisteminin yapısında olan bozukluklar bedenin ...
Sinir Krizi
Sinir Krizi
Sinir krizi kişinin aşırı derecede sinirlenmesi ve gözü hiçbir şeyi görmeyecek kadar kendini kaybetmesi sonucunda oluşan durumudur. Sinir krizinin en temel nedeni kişinin aşırı derecede strese bağlı kalmasıdır. Sinir genellikle zararlı sonuçlara nede...
Paranoid Şizofreni
Paranoid Şizofreni
Paranoid şizofreni, toplumda yaygın olarak görülen şizofreni türüdür. Bu hastaların dengeli görünen kişiliklerinin altında yatan sorunlarının anlaşılması oldukça güçtür. Dışarıya belirti vermeden tüm sorunlarını içlerinde yaşarlar. Bu kişiler incelen...
Aşırı Sinirlilik
Aşırı Sinirlilik
Aşırı sinirlilik, bu sorunun yaşanması tek başına psikiyatrik bir bozukluk olarak değerlendirilmemelidir. Bu durum bazı psikiyatrik bozuklukların belirtisi olarak kabul edilmelidir. Kişilerde bazı kişilik yapıları ve hastalıklar sinirli olmasına sebe...
Halüsinasyon
Halüsinasyon
Halüsinasyon, bir duyu organını uyarıcı bir nesne ya da uyarıcı başka bir etken olmadan, hissedilen bir duygunun varlığına inanma durumudur. Varsanı olarak ta tabir edilmektedir. Ruh hastalıkları alanında ve tifo, menenjit gibi hastalıklarda, yüksek ...

 

Psikolojik
Nevrotik
Paranoya Belirtileri
Kişilik Bozuklukları
Psikolojik Hastalıklar
Kendi Kendine Konuşma
Ani Sinirlenme
Sinir Hastalığı Belirtileri
Sinir Krizi
Paranoid Şizofreni
Aşırı Sinirlilik
Halüsinasyon
Paranoid Kişilik Bozukluğu
Anksiyete
Mutsuzluk
Narsistik Kişilik Bozukluğu
Aşırı Heyecan
Şizofreni Belirtileri
Panik Atakta Görülen Belirtiler
Histeri
Ölüm Korkusu
Paranoya Nedir
Duygular
Mitomani
Şizoid Kişilik Bozukluğu
Kaybetme Korkusu
Psikoloji Nedir
Stresle Başa Çıkma Yolları
Kendine Zarar Verme
Ket Vurma
Popüler İçerik
Paranoid Kişilik Bozukluğu
Paranoid Kişilik Bozukluğu
Paranoid kişilik bozukluğu, bulunan kişiler sürekli şüphe içinde olan, tüm insanlara güvensizlik duyan özelliktedir. Çevresine düşmanca tavırlar sergi...
Anksiyete
Anksiyete
Anksiyete, insanların herhangi bir korku veya kaygı anında meydana gelen derin iç sıkıntısı olarak ifade edilmektedir. Anksiyete en küçük bir huzursuz...
Mutsuzluk
Mutsuzluk
Mutsuzluk, insanın kendini huzursuz, umutsuz ve karamsar hissetme halidir. Hayattan zevk alınmadığı, monotonluktan ve gündelik sorunlardan sıkıldığı...
Narsistik Kişilik Bozukluğu
Narsistik Kişilik Bozukluğu
Narsistik kişilik bozukluğu bulunan kişiler, başkasının düşüncelerine ve isteklerine ilgisiz kalan kişilerdir. Kendini beğenmiş, başkalarının yaşattık...
Aşırı Heyecan
Aşırı Heyecan
Aşırı heyecan, bazı zamanlarda normal kabul edilse de, günlük yaşamı etkileyecek derecede yaşandığında bazı tedbirler alınarak önlenmesi gerekir. Heye...
Şizofreni Belirtileri
Şizofreni Belirtileri
Şizofreni, ile karşı karşıya kalan kişilerin Dünyaya bakış açısı normal kişilerden daha farklıdır. Şizofreni hastaları, var olmayan sesler duyar, haya...
Panik Atakta Görülen Belirtiler
Panik Atakta Görülen Belirtiler
1. Çarpıntı, kalp atışlarını duyumsama, kalbin yerinden fırlayacakmış gibi olması, göğüste basınç bazen sol kola yayılan ağrı ve uyuşmalar... 2. Terl...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Psikolojik
Nevrotik
Paranoya Belirtileri
Kişilik Bozuklukları
Psikolojik Hastalıklar
Sablanfi
Kendi Kendime Konuşma
Panik
Eşim Pasif Agresif.
Obsesif
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Sablanfi
Kendi Kendime Konuşma
Panik
Eşim Pasif Agresif.
Obsesif
Yardım Sayfaları
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Temmuz - 2019